Oakel City Destiny Aqua Expert Laguna Laminate Flooring
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Oakel City Floor |
| Collection | Destiny Aqua Expert |
| Name | Laguna |
| SKU | AE1209 |
| Product Type | Laminate Flooring |
| Water Resistance | 72 Hours Water Resistant |
| Abrasive Class Rating | AC4 |
| Finish | Embossed in Register (EIR) |
| Bevel | 4 Sides Painted Bevelled |
| Locking System | Drock Lock |
| Width | 7 11/16" |
| Length | 47 13/16" |
| Thickness mm | 12 |
| Planks Per Box | 6 |
| SQFT Per Box | 15.79 |
| Flush Round Nosing | 24 x 115 x 2400 mm |
| Flush Square Nosing | 24 x 115 x 2400 mm |
| Stair Riser | 8 x 12 x 1200 mm |
| Stair Board | 24 x 115 x 2400 mm |
| Reducer | 15 x 45 x 2400 mm |
| T Moulding | 12 x 45 x 2400 mm |
| Residential Warranty | 25 Years |
| Certifications | FloorScore, CARB Phase 2, CE, Atlas, EUTR, SGS |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Oakel City Floor Destiny Aqua Expert Laguna laminate flooring combines 12mm thickness with AC4 durability for residential applications. Laguna Oakel City Floor includes 72-hour water resistance and Embossed in Register surface detailing in a 7 11/16" x 47 13/16" plank profile. Completed with 4-side painted bevelled edges and secured using the Drock Lock installation system. Certified FloorScore, CARB Phase 2, CE, Atlas, EUTR, and SGS compliant.
More from Destiny Aqua Expert
View More →Product Information
| Brand | Oakel City Floor |
| Collection | Destiny Aqua Expert |
| Name | Laguna |
| SKU | AE1209 |
| Product Type | Laminate Flooring |
| Water Resistance | 72 Hours Water Resistant |
| Abrasive Class Rating | AC4 |
| Finish | Embossed in Register (EIR) |
| Bevel | 4 Sides Painted Bevelled |
| Locking System | Drock Lock |
| Width | 7 11/16" |
| Length | 47 13/16" |
| Thickness mm | 12 |
| Planks Per Box | 6 |
| SQFT Per Box | 15.79 |
| Flush Round Nosing | 24 x 115 x 2400 mm |
| Flush Square Nosing | 24 x 115 x 2400 mm |
| Stair Riser | 8 x 12 x 1200 mm |
| Stair Board | 24 x 115 x 2400 mm |
| Reducer | 15 x 45 x 2400 mm |
| T Moulding | 12 x 45 x 2400 mm |
| Residential Warranty | 25 Years |
| Certifications | FloorScore, CARB Phase 2, CE, Atlas, EUTR, SGS |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support















