Oakel City Destiny Aqua Expert Dawn Grey Laminate Flooring
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Oakel City Floor |
| Collection | Destiny Aqua Expert |
| Name | Dawn Grey |
| SKU | AE1208 |
| Product Type | Laminate Flooring |
| Water Resistance | 72 Hours Water Resistant |
| Abrasive Class Rating | AC4 |
| Finish | Embossed in Register (EIR) |
| Bevel | 4 Sides Painted Bevelled |
| Locking System | Drock Lock |
| Width | 7 11/16" |
| Length | 47 13/16" |
| Thickness mm | 12 |
| Planks Per Box | 6 |
| SQFT Per Box | 15.79 |
| Flush Round Nosing | 24 x 115 x 2400 mm |
| Flush Square Nosing | 24 x 115 x 2400 mm |
| Stair Riser | 8 x 12 x 1200 mm |
| Stair Board | 24 x 115 x 2400 mm |
| Reducer | 15 x 45 x 2400 mm |
| T Moulding | 12 x 45 x 2400 mm |
| Residential Warranty | 25 Years |
| Certifications | FloorScore, CARB Phase 2, CE, Atlas, EUTR, SGS |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Oakel City Floor Destiny Aqua Expert Dawn Grey laminate flooring features a 12mm thick AC4-rated construction suited for busy residential interiors. Dawn Grey Oakel City Floor provides 72-hour water resistance and realistic EIR surface texture in a 7 11/16" x 47 13/16" plank format. Enhanced with 4-side painted bevelled edges and installed using Drock Lock floating technology. Certified FloorScore, CARB Phase 2, CE, Atlas, EUTR, and SGS.
More from Destiny Aqua Expert
View More →Product Information
| Brand | Oakel City Floor |
| Collection | Destiny Aqua Expert |
| Name | Dawn Grey |
| SKU | AE1208 |
| Product Type | Laminate Flooring |
| Water Resistance | 72 Hours Water Resistant |
| Abrasive Class Rating | AC4 |
| Finish | Embossed in Register (EIR) |
| Bevel | 4 Sides Painted Bevelled |
| Locking System | Drock Lock |
| Width | 7 11/16" |
| Length | 47 13/16" |
| Thickness mm | 12 |
| Planks Per Box | 6 |
| SQFT Per Box | 15.79 |
| Flush Round Nosing | 24 x 115 x 2400 mm |
| Flush Square Nosing | 24 x 115 x 2400 mm |
| Stair Riser | 8 x 12 x 1200 mm |
| Stair Board | 24 x 115 x 2400 mm |
| Reducer | 15 x 45 x 2400 mm |
| T Moulding | 12 x 45 x 2400 mm |
| Residential Warranty | 25 Years |
| Certifications | FloorScore, CARB Phase 2, CE, Atlas, EUTR, SGS |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support















