COREtec Originals Premium Leisure Oak Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | COREtec |
| Collection | COREtec Originals Premium |
| Name | Leisure Oak |
| SKU | VV457-02902 |
| Style Number | VV457 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | WPC |
| Profile | Angle/Tap |
| Width inch | 9" |
| Length inch | 72" |
| Overall Thickness mm | 12 |
| Core Thickness mm | 9 |
| Wear Layer Mil | 30 |
| Wear Layer mm | 0.76 |
| Edge Profile | Enhanced Painted Bevel |
| Finish | UV Acrylic |
| Attached Underlayment | Attached Cork |
| Attached Underlayment Thickness mm | 3 |
| Installation Method | Floating or Direct Glue |
| Coverage SQFT Per Box | 26.95 |
| Pieces Per Box | 6 |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Warranty Residential | USF Lifetime Residential Resilient Limited Warranty |
| Warranty Commercial | USF 10 Year Medium Commercial |
| Accessories | Baby Threshold, T-Molding, Quarter Round, Overlap Stairnose, Flush Stairnose, Stair Tread |
| Wear Layer Thickness | 30mil |
| SQFT Per Box | 26.95 |

About this product
Leisure Oak from the COREtec Originals Premium collection is a WPC luxury vinyl plank flooring available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. COREtec Originals Premium Leisure Oak is built to 12 mm total thickness (9mm WPC core + 3mm cork) with a 30 mil wear layer, UV acrylic finish, enhanced painted bevel edge, and Angle/Tap floating or direct glue installation. Originals Premium Leisure Oak COREtec features a wide 9" x 72" long plank format, covering 26.95 sq ft per carton. This WPC vinyl plank flooring is 100% waterproof. Leisure Oak delivers a warm pale relaxed leisure country-cream oak tone with natural fine grain suited for weekend retreat and everyday casually warm contemporary interiors. Backed by a USF lifetime residential and USF 10-year medium commercial warranty. SKU: VV457-02902.
More from Originals Premium VV457
View More →Product Information
| Brand | COREtec |
| Collection | COREtec Originals Premium |
| Name | Leisure Oak |
| SKU | VV457-02902 |
| Style Number | VV457 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | WPC |
| Profile | Angle/Tap |
| Width inch | 9" |
| Length inch | 72" |
| Overall Thickness mm | 12 |
| Core Thickness mm | 9 |
| Wear Layer Mil | 30 |
| Wear Layer mm | 0.76 |
| Edge Profile | Enhanced Painted Bevel |
| Finish | UV Acrylic |
| Attached Underlayment | Attached Cork |
| Attached Underlayment Thickness mm | 3 |
| Installation Method | Floating or Direct Glue |
| Coverage SQFT Per Box | 26.95 |
| Pieces Per Box | 6 |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Warranty Residential | USF Lifetime Residential Resilient Limited Warranty |
| Warranty Commercial | USF 10 Year Medium Commercial |
| Accessories | Baby Threshold, T-Molding, Quarter Round, Overlap Stairnose, Flush Stairnose, Stair Tread |
| Wear Layer Thickness | 30mil |
| SQFT Per Box | 26.95 |



















