Coretec Pro Premium Lawrence Maple Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | COREtec |
| Collection | Pro Premium |
| Name | Lawrence Maple |
| SKU | VV800-07026 |
| Style Number | VV800 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | Solid Polymer Core (SPC) |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Width inch | 7-1/8" |
| Length inch | 49" |
| Overall Thickness mm | 6 |
| Core Thickness mm | 5 |
| Attached Underlayment | Attached Cork |
| Attached Underlayment Thickness mm | 1 |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Wear Layer mm | 0.5 |
| Edge Profile | Enhanced Integrated Bevel |
| Profile | Angle/Tap |
| Installation Method | Floating or Direct Glue |
| Coverage SQFT Per Box | 16.97 |
| Pieces Per Box | 7 |
| Weight Per Box Lb | 36.2 |
| Weight Per Box kg | 16.42 |
| Warranty Residential | Residential Resilient Limited Warranty - Defects, Wear, Waterproof, Petproof |
| Warranty Commercial | 15 Year Light Commercial |
| Accessories | Baby Threshold (BT7CT 94"), T-Molding (TM7CT 94"), Quarter Round (QTRCT 94"), Flush Stairnose (FS5CT 94"), Stair Tread (03Z70 48") |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 16.97 |

About this product
Lawrence Maple from the COREtec Pro Premium collection is an SPC luxury vinyl plank flooring available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. COREtec Pro Premium Lawrence Maple is built to 6 mm total thickness (5mm SPC + 1mm cork) with a 20 mil wear layer, enhanced integrated bevel edge, and Angle/Tap floating or direct glue installation. Pro Premium Lawrence Maple COREtec features a 7-1/8" x 49" plank format, covering 16.97 sq ft per carton. This SPC vinyl plank flooring is 100% waterproof. Lawrence Maple carries a warm earthy Saint Lawrence river valley-brown maple tone with natural bold grain suited for Canadian riverside and everyday classic casual interiors. Backed by a residential limited warranty and 15-year light commercial warranty. SKU: VV800-07026.
More from Pro Premium VV800
View More →Product Information
| Brand | COREtec |
| Collection | Pro Premium |
| Name | Lawrence Maple |
| SKU | VV800-07026 |
| Style Number | VV800 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | Solid Polymer Core (SPC) |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Width inch | 7-1/8" |
| Length inch | 49" |
| Overall Thickness mm | 6 |
| Core Thickness mm | 5 |
| Attached Underlayment | Attached Cork |
| Attached Underlayment Thickness mm | 1 |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Wear Layer mm | 0.5 |
| Edge Profile | Enhanced Integrated Bevel |
| Profile | Angle/Tap |
| Installation Method | Floating or Direct Glue |
| Coverage SQFT Per Box | 16.97 |
| Pieces Per Box | 7 |
| Weight Per Box Lb | 36.2 |
| Weight Per Box kg | 16.42 |
| Warranty Residential | Residential Resilient Limited Warranty - Defects, Wear, Waterproof, Petproof |
| Warranty Commercial | 15 Year Light Commercial |
| Accessories | Baby Threshold (BT7CT 94"), T-Molding (TM7CT 94"), Quarter Round (QTRCT 94"), Flush Stairnose (FS5CT 94"), Stair Tread (03Z70 48") |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 16.97 |



















