COREtec Originals Premium Keystone Pine Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | COREtec |
| Collection | COREtec Originals Premium |
| Name | Keystone Pine |
| SKU | VV458-02703 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | WPC |
| Profile | Angle/Tap |
| Width inch | 7-1/8" |
| Length inch | 72" |
| Overall Thickness mm | 12 |
| Core Thickness mm | 9 |
| Wear Layer Mil | 30 |
| Wear Layer mm | 0.76 |
| Edge Profile | Accent Bevel |
| Finish | UV Acrylic |
| Attached Underlayment | Attached Cork |
| Attached Underlayment Thickness mm | 3 |
| Installation Method | Floating or Direct Glue |
| Coverage SQFT Per Box | 21.39 |
| Pieces Per Box | 6 |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Warranty Residential | Lifetime Residential Resilient Limited Warranty (defects, wear, waterproof, petproof) |
| Warranty Commercial | 10 Year Medium Commercial |
| Accessories | Stair Tread & Riser, Square Stair Nose, Reducer, T-Mold, Baby Threshold, Quarter Round, Overlap Stairnose, Flush Stairnose, T-Molding |
| Wear Layer Thickness | 30mil |
| SQFT Per Box | 21.39 |

About this product
COREtec Keystone Pine luxury vinyl plank from the COREtec Originals Premium collection features a WPC core construction with attached 3 mm cork underlayment for added comfort and sound reduction. Keystone Pine COREtec delivers a natural wood-look design in a 7-1/8" x 72" plank format with an accent bevel edge for clear plank definition. This waterproof vinyl plank flooring is built to 12 mm thickness with a 9 mm core and a 30 mil (0.76 mm) wear layer to resist scratches, wear, and daily foot traffic. Designed for long-term performance, it is 100% waterproof and installs using an Angle/Tap system for floating or direct glue methods. Each carton covers 21.39 sq ft with 6 planks. SKU: VV458-02703.
More from Originals Premium VV458
View More →Product Information
| Brand | COREtec |
| Collection | COREtec Originals Premium |
| Name | Keystone Pine |
| SKU | VV458-02703 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | WPC |
| Profile | Angle/Tap |
| Width inch | 7-1/8" |
| Length inch | 72" |
| Overall Thickness mm | 12 |
| Core Thickness mm | 9 |
| Wear Layer Mil | 30 |
| Wear Layer mm | 0.76 |
| Edge Profile | Accent Bevel |
| Finish | UV Acrylic |
| Attached Underlayment | Attached Cork |
| Attached Underlayment Thickness mm | 3 |
| Installation Method | Floating or Direct Glue |
| Coverage SQFT Per Box | 21.39 |
| Pieces Per Box | 6 |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Warranty Residential | Lifetime Residential Resilient Limited Warranty (defects, wear, waterproof, petproof) |
| Warranty Commercial | 10 Year Medium Commercial |
| Accessories | Stair Tread & Riser, Square Stair Nose, Reducer, T-Mold, Baby Threshold, Quarter Round, Overlap Stairnose, Flush Stairnose, T-Molding |
| Wear Layer Thickness | 30mil |
| SQFT Per Box | 21.39 |



















