Beaulieu Turbo Interlagos Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Beaulieu |
| Collection | Turbo |
| Name | Interlagos |
| SKU | Turbo-2339 |
| Product Type | Vinyl Plank |
| Construction | Dryback |
| Installation | Glue Down |
| Core Thickness mm | |
| Underlayment | Loose Lay |
| Width | 7-1/4" |
| Length | 48" |
| Thickness mm | 5 |
| Wear Layer Mil | 22 |
| Wear Layer mm | 0.55 |
| Finish | Medium Embossed |
| Edge | 4-Sided Micro Bevel |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Iic Rating | 66 |
| Stc Rating | 67 |
| Fire Rating | |
| Certification | QuickShip, Designers' Choice, Virgin PVC, FloorScore, E1 Certified, Phthalates-Free, BLC Certification |
| Residential Warranty | Lifetime |
| Light Commercial Warranty | 15 Years |
| Commercial Warranty | 15 Years |
| Wear Layer Thickness | 22mil |
| SQFT Per Box | 19.33 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Beaulieu Interlagos dryback vinyl plank from the Turbo collection is a 5mm waterproof glue-down floor with a 22 mil wear layer and medium embossed finish, delivering reliable, long-lasting performance for residential and commercial floors, making Interlagos by Beaulieu a durable, stable solution and positioning this Interlagos Turbo vinyl plank as a strong choice for residential and light commercial use.
More from Turbo
View More →Product Information
| Brand | Beaulieu |
| Collection | Turbo |
| Name | Interlagos |
| SKU | Turbo-2339 |
| Product Type | Vinyl Plank |
| Construction | Dryback |
| Installation | Glue Down |
| Core Thickness mm | |
| Underlayment | Loose Lay |
| Width | 7-1/4" |
| Length | 48" |
| Thickness mm | 5 |
| Wear Layer Mil | 22 |
| Wear Layer mm | 0.55 |
| Finish | Medium Embossed |
| Edge | 4-Sided Micro Bevel |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Iic Rating | 66 |
| Stc Rating | 67 |
| Fire Rating | |
| Certification | QuickShip, Designers' Choice, Virgin PVC, FloorScore, E1 Certified, Phthalates-Free, BLC Certification |
| Residential Warranty | Lifetime |
| Light Commercial Warranty | 15 Years |
| Commercial Warranty | 15 Years |
| Wear Layer Thickness | 22mil |
| SQFT Per Box | 19.33 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support














