
Click to zoom in
About this product
Goodfellow San Marino White Oak Engineered Natural - Shop the best prices and deals on Engineered Hardwood at Squarefoot Flooring,
More Products from San Marino White
View More →Goodfellow San Marino White Oak Engineered Natural
SKU: gf-12030
Price Match Guarantee
Found a lower local price? If we're able to, we'll match it.
sqft
Boxes needed:1 boxes
Total coverage:31.02 sqft
Estimated total:$0.00
Shopping for multiple items? Add everything to your cart and click "Request Quote" to submit your complete list at once. No payment is needed to get started. Our team will personally review stock and delivery options before finalizing anything with you.
Product Information
| Brand | Goodfellow |
| Collection | San Marino |
| Species | White Oak |
| Color | Natural |
| Product Type | Engineered Wood Flooring |
| Width | 7.5" |
| Length | 74.8" |
| Thickness | 9/16" |
| Finish | Wire brushed matte with 10° aluminum oxide gloss |
| Installation | Floating, glued, or nailed (T&G) |
| Edges | Micro-beveled on 4 sides |
| Radiant Heat | Yes |
| Cartons Per Pallet | 45 |
| SQFT Per Pallet | 1395.90 |
| Warranty | 25 Year residential, 3 Year commercial |
| Wear Layer Thickness | 3mm |
| SQFT Per Box | 31.02 |
No documents available for this product.



















