Beaulieu Seaside Caspian Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Beaulieu |
| Collection | Seaside |
| Name | Caspian |
| SKU | Seaside-2125 |
| Product Type | Vinyl Plank |
| Construction | Dryback |
| Installation | Glue Down |
| Core Thickness mm | |
| Underlayment | |
| Width | 7-23/64" |
| Length | 48-19/64" |
| Thickness mm | 3 |
| Wear Layer Mil | 22 |
| Wear Layer mm | 0.55 |
| Finish | Registered Embossed |
| Edge | 4-Sided Micro Bevel |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Iic Rating | 62 |
| Stc Rating | 68 |
| Fire Rating | |
| Certification | Virgin PVC, FloorScore, E1 Certified, Phthalates-Free, BLC Certification, QuickShip |
| Residential Warranty | Lifetime |
| Light Commercial Warranty | 15 Years |
| Commercial Warranty | 15 Years |
| Wear Layer Thickness | 22mil |
| SQFT Per Box | 34.58 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Beaulieu Caspian dryback vinyl plank from the Seaside collection is a 3mm waterproof glue-down floor with a 22 mil wear layer and registered embossed finish, delivering stable bonded performance and minimal height gain for renovation and overlay installs, making Caspian by Beaulieu a slim, reliable solution and positioning this Caspian Seaside vinyl plank as a strong choice for renovation and overlay projects.
More from Seaside
View More →Product Information
| Brand | Beaulieu |
| Collection | Seaside |
| Name | Caspian |
| SKU | Seaside-2125 |
| Product Type | Vinyl Plank |
| Construction | Dryback |
| Installation | Glue Down |
| Core Thickness mm | |
| Underlayment | |
| Width | 7-23/64" |
| Length | 48-19/64" |
| Thickness mm | 3 |
| Wear Layer Mil | 22 |
| Wear Layer mm | 0.55 |
| Finish | Registered Embossed |
| Edge | 4-Sided Micro Bevel |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Iic Rating | 62 |
| Stc Rating | 68 |
| Fire Rating | |
| Certification | Virgin PVC, FloorScore, E1 Certified, Phthalates-Free, BLC Certification, QuickShip |
| Residential Warranty | Lifetime |
| Light Commercial Warranty | 15 Years |
| Commercial Warranty | 15 Years |
| Wear Layer Thickness | 22mil |
| SQFT Per Box | 34.58 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support














