Coretec Originals Premium Bosc Oak Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | COREtec |
| Collection | COREtec Originals Premium |
| Name | Bosc Oak |
| SKU | VV735-06012 |
| Style Number | VV735 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | WPC |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Width inch | 7 1/16" |
| Length inch | 59 27/32" |
| Overall Thickness mm | 7.5 |
| Core Thickness mm | 5 |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Wear Layer mm | 0.5 |
| Edge Profile | Pressed Bevel |
| Finish | UV Acrylic |
| Profile | Angle/Tap |
| Installation Methods | Floating or Direct Glue |
| Installation Grade | On, above, or below grade |
| Color Variation | V2 - Slight |
| Attached Underlayment | Attached Cork |
| Attached Underlayment Thickness mm | 1 |
| Coverage SQFT Per Box | 23.43 |
| Pieces Per Box | 8 |
| Weight Per Box Lb | 38.14 |
| Weight Per Box kg | 17.3 |
| Boxes Per Pallet | 65 |
| Warranty Residential | Residential Resilient Limited Warranty - Defects, Wear, Waterproof, Petproof |
| Warranty Commercial | USF 10 Year Medium Commercial |
| Accessories | Baby Threshold (BT7CT 94"), T-Molding (TM7CT 94"), Quarter Round (QTRCT 94"), Flush Stairnose (FS7HU 94"), Stair Tread (03Z70 48") |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 23.43 |

About this product
Bosc Oak from the COREtec Originals Premium collection is a WPC luxury vinyl plank flooring available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. COREtec Originals Premium Bosc Oak is built to 7.5 mm total thickness (5mm WPC foamed core + 1mm cork) with a 20 mil wear layer, UV acrylic finish, pressed bevel edge, and Angle/Tap floating or direct glue installation. Originals Premium Bosc Oak COREtec features a 7-1/16" x 59-27/32" long plank format rated V2 colour variation, covering 23.43 sq ft per carton, and installs on, above, or below grade. This WPC vinyl plank flooring is 100% waterproof. Bosc Oak offers a warm golden pear-tinged bosc oak-amber tone with natural organic grain suited for orchard-inspired and everyday casual warm interiors. Backed by a residential resilient limited warranty and USF 10-year medium commercial. SKU: VV735-06012.
More from Originals Premium VV735
View More →Product Information
| Brand | COREtec |
| Collection | COREtec Originals Premium |
| Name | Bosc Oak |
| SKU | VV735-06012 |
| Style Number | VV735 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | WPC |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Width inch | 7 1/16" |
| Length inch | 59 27/32" |
| Overall Thickness mm | 7.5 |
| Core Thickness mm | 5 |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Wear Layer mm | 0.5 |
| Edge Profile | Pressed Bevel |
| Finish | UV Acrylic |
| Profile | Angle/Tap |
| Installation Methods | Floating or Direct Glue |
| Installation Grade | On, above, or below grade |
| Color Variation | V2 - Slight |
| Attached Underlayment | Attached Cork |
| Attached Underlayment Thickness mm | 1 |
| Coverage SQFT Per Box | 23.43 |
| Pieces Per Box | 8 |
| Weight Per Box Lb | 38.14 |
| Weight Per Box kg | 17.3 |
| Boxes Per Pallet | 65 |
| Warranty Residential | Residential Resilient Limited Warranty - Defects, Wear, Waterproof, Petproof |
| Warranty Commercial | USF 10 Year Medium Commercial |
| Accessories | Baby Threshold (BT7CT 94"), T-Molding (TM7CT 94"), Quarter Round (QTRCT 94"), Flush Stairnose (FS7HU 94"), Stair Tread (03Z70 48") |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 23.43 |
















