Coretec Originals Premium Blended Cocoon Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | COREtec |
| Collection | COREtec Originals Premium |
| Name | Blended Cocoon |
| SKU | VV704-08005 |
| Style Number | VV704 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | WPC |
| Construction Detail | Waterproof Foamed Core |
| Profile | Angle/Tap |
| Installation Methods | Floating or Direct Glue |
| Width inch | 7.05" |
| Length inch | 48.03" |
| Overall Thickness mm | 7.5 |
| Core Thickness mm | 5 |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Wear Layer mm | 0.5 |
| Edge Profile | Pressed Bevel |
| Finish | UV Acrylic |
| Attached Underlayment | Attached Cork |
| Attached Underlayment Thickness mm | 1 |
| Coverage SQFT Per Box | 18.8 |
| Pieces Per Box | 8 |
| Weight Per Box Lb | 30.6 |
| Country Of Origin | Imported |
| Warranty Residential | Residential Resilient Limited Warranty - Defects, Wear, Waterproof, Petproof |
| Warranty Commercial | USF 10 Year Medium Commercial |
| Accessories | Baby Threshold (BT7CT 94", packaged with molding track), T-Molding (TM7CT 94", packaged with molding track), Quarter Round (QTRCT 94"), Flush Stairnose (FS7HU 94"), Metal Reducer (USC20 Satin Silver / USC21 Satin Nickel), Metal T-Mold (USC23 Satin Silver / USC24 Satin Nickel), Metal Stair Cap (USC17 Satin Silver / USC18 Satin Nickel), White Riser (USC02 48"), Stair Tread (03Z70 48") |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 18.8 |

About this product
Blended Cocoon from the COREtec Originals Premium collection is a WPC luxury vinyl plank flooring available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. COREtec Originals Premium Blended Cocoon is built to 7.5 mm total thickness (5mm WPC foamed core + 1mm cork) with a 20 mil wear layer, UV acrylic finish, pressed bevel edge, and Angle/Tap floating or direct glue installation. Originals Premium Blended Cocoon COREtec features a 7.05" x 48.03" plank format, covering 18.8 sq ft per carton, and installs floating or direct glue. This WPC vinyl plank flooring is 100% waterproof. Blended Cocoon features a warm pale silk cocoon-cream tone with natural fine grain suited for cocoon-inspired and softly luminous everyday casual interiors. Backed by a residential resilient limited warranty covering defects, wear, waterproof, and petproof, and USF 10-year medium commercial. SKU: VV704-08005.
More from Originals Premium VV704
View More →Product Information
| Brand | COREtec |
| Collection | COREtec Originals Premium |
| Name | Blended Cocoon |
| SKU | VV704-08005 |
| Style Number | VV704 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | WPC |
| Construction Detail | Waterproof Foamed Core |
| Profile | Angle/Tap |
| Installation Methods | Floating or Direct Glue |
| Width inch | 7.05" |
| Length inch | 48.03" |
| Overall Thickness mm | 7.5 |
| Core Thickness mm | 5 |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Wear Layer mm | 0.5 |
| Edge Profile | Pressed Bevel |
| Finish | UV Acrylic |
| Attached Underlayment | Attached Cork |
| Attached Underlayment Thickness mm | 1 |
| Coverage SQFT Per Box | 18.8 |
| Pieces Per Box | 8 |
| Weight Per Box Lb | 30.6 |
| Country Of Origin | Imported |
| Warranty Residential | Residential Resilient Limited Warranty - Defects, Wear, Waterproof, Petproof |
| Warranty Commercial | USF 10 Year Medium Commercial |
| Accessories | Baby Threshold (BT7CT 94", packaged with molding track), T-Molding (TM7CT 94", packaged with molding track), Quarter Round (QTRCT 94"), Flush Stairnose (FS7HU 94"), Metal Reducer (USC20 Satin Silver / USC21 Satin Nickel), Metal T-Mold (USC23 Satin Silver / USC24 Satin Nickel), Metal Stair Cap (USC17 Satin Silver / USC18 Satin Nickel), White Riser (USC02 48"), Stair Tread (03Z70 48") |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 18.8 |















