Anderson Tuftex Carpet Chapel Ridge Smoked Pearl
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Style Name | CASUAL LIFE |
| Style Number | Z6812 |
| Color Name | SMOKED PEARL |
| Color Number | 00559 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in |
| Fiber | Anso Nylon |
| Face Weight | 26 oz/yd² |
| Backing | Softbac Platinum |
| Style Type | Patterned Loop |
| Dye Method | Continuous Dyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Anderson Tuftex Casual Life Smoked Pearl by Anderson Tuftex offers a stunning blend of sophistication and durability. Anderson Tuftex cuts through the sea of sameness and focuses on carpets of the highest quality fibers and the most lasting design and color palettes, so that you can mix and match confidently. All A/T carpets can be cut down to any size for area rugs or staircases. This carpet is crafted with Anso Nylon, featuring a face weight of 26 oz/yd², and backed with Softbac Platinum, in a patterned loop style, measuring 12 ft in width, with a pattern repeat of 1 in. Elevate your space with the trusted quality and timeless designs of Anderson Tuftex carpets.
More from Chapel Ridge
View More →Product Information
| Style Name | CASUAL LIFE |
| Style Number | Z6812 |
| Color Name | SMOKED PEARL |
| Color Number | 00559 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in |
| Fiber | Anso Nylon |
| Face Weight | 26 oz/yd² |
| Backing | Softbac Platinum |
| Style Type | Patterned Loop |
| Dye Method | Continuous Dyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















