Beaulieu Tidal Wesport Luxury Vinyl Plank
SKU: Tidal-2185
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:118.20 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:118.20 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Beaulieu |
| Collection | Tidal |
| Name | Wesport |
| SKU | Tidal-2185 |
| Product Type | Vinyl Plank |
| Construction | SPC |
| Installation | Click Lock |
| Core Thickness mm | 3.4 |
| Underlayment | Eva Foam |
| Width | 5-29/32" |
| Length | 48-1/32" |
| Thickness mm | 4.4 |
| Wear Layer Mil | 12 |
| Wear Layer mm | 0.3 |
| Finish | Medium Embossed |
| Edge | 4-Sided Micro Bevel |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Iic Rating | 71 |
| Stc Rating | 72 |
| Fire Rating | |
| Certification | Virgin PVC, FloorScore, E1 Certified, Phthalates-Free, BLC Certification, QuickShip |
| Residential Warranty | Lifetime |
| Light Commercial Warranty | 5 Years |
| Commercial Warranty | 5 Years |
| Wear Layer Thickness | 12mil |
| SQFT Per Box | 23.64 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Beaulieu Wesport rigid core vinyl plank from the Tidal collection is a 4.4mm waterproof click lock floor with a 12 mil wear layer and Eva foam underlayment, delivering IIC 71 and STC 72 acoustic ratings for quiet, accessible residential performance, making Wesport by Beaulieu a dependable, quiet solution and positioning this Wesport Tidal vinyl plank as a strong choice for residential spaces.
More from Tidal
View More →Product Information
| Brand | Beaulieu |
| Collection | Tidal |
| Name | Wesport |
| SKU | Tidal-2185 |
| Product Type | Vinyl Plank |
| Construction | SPC |
| Installation | Click Lock |
| Core Thickness mm | 3.4 |
| Underlayment | Eva Foam |
| Width | 5-29/32" |
| Length | 48-1/32" |
| Thickness mm | 4.4 |
| Wear Layer Mil | 12 |
| Wear Layer mm | 0.3 |
| Finish | Medium Embossed |
| Edge | 4-Sided Micro Bevel |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Iic Rating | 71 |
| Stc Rating | 72 |
| Fire Rating | |
| Certification | Virgin PVC, FloorScore, E1 Certified, Phthalates-Free, BLC Certification, QuickShip |
| Residential Warranty | Lifetime |
| Light Commercial Warranty | 5 Years |
| Commercial Warranty | 5 Years |
| Wear Layer Thickness | 12mil |
| SQFT Per Box | 23.64 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support














