
About this product
Beaulieu Skyline Vinyl Plank Dubai 2111 - Shop Vinyl floor products and transitions now at great prices in a variety of options ideal for use in any residential and commercial space. Visit Squarefoot Flooring, your trusted vinyl flooring store retailer near me, proudly serving Mississauga, Barrie, Toronto, Oakville, Niagara Falls, Brampton, Newmarket, Burlington, Hamilton, Guelph, Ontario, and all of Canada.
More Products from Skyline
View More →Beaulieu Skyline Vinyl Plank Dubai 2111
Found a lower local price? If we're able to, we'll match it.
Shopping for multiple items? Add everything to your cart and click "Request Quote" to submit your complete list at once. No payment is needed to get started. Our team will personally review stock and delivery options before finalizing anything with you.
Product Information
| Style Name | Alboran |
| Construction | Luxury Vinyl |
| Sub Category | LVP |
| Material | Virgin PVC |
| Backing | DRY BACK |
| Wear Layer Thickness | 21.65mil |
| Total Thickness | 0.118" (3 MM) |
| Width | 7.362" (187 MM) |
| Length(s) | 48.307" (1227 MM) |
| Edges | 4-Sided Micro Bevel |
| Locking System | None |
| Finish | REGISTERED EMBOSSED |
| Top Surface | UV-Cured Polyurethane & Ceramic Bead Technology |
| Abrasion Resistance | General Commercial Use |
| Pattern Repeat | 5 |
| Certifications | BLC Certification, Phthalates Free, E1 Certified, FloorScore, GreenGuard Gold Certified |
| Packaging Information | Planks Per Box14Boxes Per Pallet55Box Weight38.38 Pounds (17410.6 Grams)Square Feet Per Box34.58Square Meters Per Box3.21Square Feet Per Pallet1901.9Square Meters Per Pallet176.69 |
| Planks Per Box | 14 |
| Boxes Per Pallet | 55 |
| Box Weight | 38.38 Pounds (17410.6 Grams) |
| Square feet Per Box | 34.58 |
| SQFT Per Box | 26.96 |
No documents available for this product.















