NAF Handscraped Artemis Laminate Flooring
SKU: NAF-Artemis
$2.28per sqft
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:102.50 sqft
Estimated total:$233.70
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:102.50 sqft
Estimated total:$233.70
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | Artemis |
| Collection | Handscraped |
| Brand | NAF - Floors@Work |
| SKU | NAF-Artemis |
| Product Type | Regular Laminate |
| AC Rating | AC5 |
| Surface Texture | Handscraped |
| Finish | Matte |
| Radiant Heat | Suitable For use with Hydronic Systems (upto 26°C) |
| Locking System | Drop Lock |
| Core | High Density HDF |
| Certifications | FloorScore, CARB2 Compliant |
| SQFT Per Box | 20.5 |
| Edge Profile | Painted V Groove, 4-Sided bevel |
| Installation Type | Click |
| Length | 48" |
| Width | 7 3/4 |
| Thickness | 12mm |
| Installation Level | On, Above or Below Grade |
| Waterproof | No |
| Residential Warranty | Limited 30 Year Residential |
| Commercial Warranty | Limited 5 Year Light Commercial |
| Style | Plank |

Click to zoom in
About this product
NAF Handscraped Artemis combines a 12mm AC5 wear layer, high density HDF core, handscraped matte finish and four sided bevels to give a rustic hardwood look with click together laminate convenience.
More from Handscraped
View More →Product Information
| Product Name | Artemis |
| Collection | Handscraped |
| Brand | NAF - Floors@Work |
| SKU | NAF-Artemis |
| Product Type | Regular Laminate |
| AC Rating | AC5 |
| Surface Texture | Handscraped |
| Finish | Matte |
| Radiant Heat | Suitable For use with Hydronic Systems (upto 26°C) |
| Locking System | Drop Lock |
| Core | High Density HDF |
| Certifications | FloorScore, CARB2 Compliant |
| SQFT Per Box | 20.5 |
| Edge Profile | Painted V Groove, 4-Sided bevel |
| Installation Type | Click |
| Length | 48" |
| Width | 7 3/4 |
| Thickness | 12mm |
| Installation Level | On, Above or Below Grade |
| Waterproof | No |
| Residential Warranty | Limited 30 Year Residential |
| Commercial Warranty | Limited 5 Year Light Commercial |
| Style | Plank |



















