Woden 1105 Silver Mist Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Woden |
| Collection | Woden 11 Collection Luxury Vinyl Plank |
| Name | Silver Mist |
| SKU | Woden-1105 |
| Product Type | SPC Click Luxury Vinyl Plank |
| Thickness mm | 9 |
| Core Thickness mm | 7 |
| Pad Thickness mm | 2 |
| Width inch | 9" |
| Length inch | 60" |
| Wear Layer Mil | 22 |
| Edge Detail | 4-sided painted bevel |
| Finish | Embossed |
| Lock System | 5G push lock click system |
| Certification | FloorScore |
| Iic | 73 |
| Stc | 72 |
| Coverage SQFT Per Box | 15 |
| Weight lbs | 50 |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Wear Layer Thickness | 22mil |
| SQFT Per Box | 15 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Silver Mist from the Woden 11 Collection is an SPC luxury vinyl plank available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. Built to 9 mm total thickness (7mm core + 2mm pad) with a 22 mil wear layer, painted bevel edge, embossed finish, and 5G push lock click system, it delivers premium dimensional stability in a wide 9" x 60" format rated IIC 73/STC 72. FloorScore certified, covering 15.00 sq ft per carton. Silver Mist features a cool pale silver-grey misty tone with natural fine grain suited for morning mist and Scandinavian minimalist interiors. SKU: Woden-1105.
More from Woden 11
View More →Product Information
| Brand | Woden |
| Collection | Woden 11 Collection Luxury Vinyl Plank |
| Name | Silver Mist |
| SKU | Woden-1105 |
| Product Type | SPC Click Luxury Vinyl Plank |
| Thickness mm | 9 |
| Core Thickness mm | 7 |
| Pad Thickness mm | 2 |
| Width inch | 9" |
| Length inch | 60" |
| Wear Layer Mil | 22 |
| Edge Detail | 4-sided painted bevel |
| Finish | Embossed |
| Lock System | 5G push lock click system |
| Certification | FloorScore |
| Iic | 73 |
| Stc | 72 |
| Coverage SQFT Per Box | 15 |
| Weight lbs | 50 |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Wear Layer Thickness | 22mil |
| SQFT Per Box | 15 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support











