Woden Garnet 101 Farmhouse Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Woden Flooring |
| Collection | Woden Garnet Luxury Vinyl Plank |
| Name | 101 Farmhouse |
| SKU | Woden-101 |
| Product Type | SPC Click Luxury Vinyl Plank |
| Thickness mm | 7 |
| Core Thickness mm | 5 |
| Pad Thickness mm | 2 |
| Width inch | 7" |
| Length inch | 60" |
| Wear Layer Mil | 12 |
| Edge Detail | 4-sided micro bevel |
| Finish | Embossed |
| Lock System | 5Gi Drop Lock System |
| Certification | FloorScore |
| Iic | 72 |
| Stc | 71 |
| Coverage SQFT Per Box | 23.62 |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Wear Layer Thickness | 12mil |
| SQFT Per Box | 23.62 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Capital Reef from the Woden Diamond collection is an SPC luxury vinyl plank available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. Built to 7 mm total thickness (5.5mm core + 1.5mm pad) with a 20 mil wear layer, painted bevel edge, embossed finish, and 5Gi Drop Lock floating click system, it delivers solid waterproof SPC performance in a 7" x 60" format rated IIC 72/STC 71. FloorScore certified, covering 17.72 sq ft per carton. Capital Reef offers a warm deep red-ochre Utah canyon tone with natural bold grain suited for Capitol Reef national park and geological-inspired interiors. SKU: Woden-710.
More from Woden Garnet
View More →Product Information
| Brand | Woden Flooring |
| Collection | Woden Garnet Luxury Vinyl Plank |
| Name | 101 Farmhouse |
| SKU | Woden-101 |
| Product Type | SPC Click Luxury Vinyl Plank |
| Thickness mm | 7 |
| Core Thickness mm | 5 |
| Pad Thickness mm | 2 |
| Width inch | 7" |
| Length inch | 60" |
| Wear Layer Mil | 12 |
| Edge Detail | 4-sided micro bevel |
| Finish | Embossed |
| Lock System | 5Gi Drop Lock System |
| Certification | FloorScore |
| Iic | 72 |
| Stc | 71 |
| Coverage SQFT Per Box | 23.62 |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Wear Layer Thickness | 12mil |
| SQFT Per Box | 23.62 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
















