Vanntett Plus+ Vinyl Plank Ellis
SKU: vtp-003
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:110.45 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:110.45 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | Ellis |
| Brand | Vanntett |
| Collection | Vanntett Plus+ |
| Category | Vinyl Flooring |
| Code | vtp-003 |
| Thickness | 7 mm |
| Width | 9" |
| Length | 60" |
| Coverage | 22.09 sq.ft / box |
| Finish | Microbeveled |
| Warranty | 10 Years Light Commercial (Limited) |
| SQFT Per Box | 22.09 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Vanntett Plus+ Vinyl Plank Ellis - Shop Vinyl floor products and transitions now at great prices in a variety of options ideal for use in any residential and commercial space.
More from Vanntett Plus
View More →Product Information
| Product Name | Ellis |
| Brand | Vanntett |
| Collection | Vanntett Plus+ |
| Category | Vinyl Flooring |
| Code | vtp-003 |
| Thickness | 7 mm |
| Width | 9" |
| Length | 60" |
| Coverage | 22.09 sq.ft / box |
| Finish | Microbeveled |
| Warranty | 10 Years Light Commercial (Limited) |
| SQFT Per Box | 22.09 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















