Coretec Originals Premium Grande Vanilla Almond Maple Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | COREtec |
| Collection | COREtec Originals Premium Grande |
| Name | Vanilla Almond Maple |
| SKU | VV662-01037 |
| Style Number | VV662 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | WPC |
| Core | Waterproof Foamed Core |
| Profile | Angle/Tap |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Width inch | 9" |
| Length inch | 28", 55", 82" |
| Overall Thickness mm | 15 |
| Core Thickness mm | 12 |
| Wear Layer Mil | 30 |
| Wear Layer mm | 0.76 |
| Edge Profile | Accent Bevel |
| Finish | UV Acrylic |
| Attached Underlayment | Attached Cork |
| Attached Underlayment Thickness mm | 3 |
| Installation Method | Floating or Direct Glue |
| Suitable Location | On, above or below grade |
| Coverage SQFT Per Box | 20.67 |
| Pieces Per Box | 18 |
| Certification | GreenGuard Gold Certified |
| Warranty Residential | Lifetime limited residential & structural warranty |
| Warranty Commercial | 15-year heavy commercial warranty |
| Accessories | Baby Threshold (B15HC 94"), T-Molding (T15HC 94"), Quarter Round (QTRCT 94"), Flush Stairnose (F15HC 94"), Stair Tread (TR2CT 48"), Stair Tread (03Z70 48") |
| Wear Layer Thickness | 30mil |
| SQFT Per Box | 20.67 |

About this product
Vanilla Almond Maple from the COREtec Originals Premium Grande collection is a WPC luxury vinyl plank flooring available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. COREtec Originals Premium Grande Vanilla Almond Maple is built to 15 mm total thickness (12mm WPC foamed core + 3mm cork) with a 30 mil wear layer, UV acrylic finish, accent bevel edge, and Angle/Tap floating or direct glue installation. Originals Premium Grande Vanilla Almond Maple COREtec features a wide 9" multi-length plank format (28"/55"/82"), GreenGuard Gold certified, covering 20.67 sq ft per carton, and installs on, above, or below grade. This WPC vinyl plank flooring is 100% waterproof. Vanilla Almond Maple presents a warm pale vanilla almond confection-cream maple tone with natural fine grain suited for patisserie-inspired and softly luminous everyday casual interiors. Backed by a lifetime limited residential and structural warranty and 15-year heavy commercial warranty. SKU: VV662-01037.
More from Originals Premium VV662
View More →Product Information
| Brand | COREtec |
| Collection | COREtec Originals Premium Grande |
| Name | Vanilla Almond Maple |
| SKU | VV662-01037 |
| Style Number | VV662 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | WPC |
| Core | Waterproof Foamed Core |
| Profile | Angle/Tap |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Width inch | 9" |
| Length inch | 28", 55", 82" |
| Overall Thickness mm | 15 |
| Core Thickness mm | 12 |
| Wear Layer Mil | 30 |
| Wear Layer mm | 0.76 |
| Edge Profile | Accent Bevel |
| Finish | UV Acrylic |
| Attached Underlayment | Attached Cork |
| Attached Underlayment Thickness mm | 3 |
| Installation Method | Floating or Direct Glue |
| Suitable Location | On, above or below grade |
| Coverage SQFT Per Box | 20.67 |
| Pieces Per Box | 18 |
| Certification | GreenGuard Gold Certified |
| Warranty Residential | Lifetime limited residential & structural warranty |
| Warranty Commercial | 15-year heavy commercial warranty |
| Accessories | Baby Threshold (B15HC 94"), T-Molding (T15HC 94"), Quarter Round (QTRCT 94"), Flush Stairnose (F15HC 94"), Stair Tread (TR2CT 48"), Stair Tread (03Z70 48") |
| Wear Layer Thickness | 30mil |
| SQFT Per Box | 20.67 |



















