Toucan Waterproof TF8107 Muscatine Laminate Flooring
SKU: Toucan-TF8107
$2.64per sqft
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:116.85 sqft
Estimated total:$308.48
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:116.85 sqft
Estimated total:$308.48
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | TF8107 Muscatine |
| Collection | TF81 |
| Brand | Toucan |
| SKU | Toucan-TF8107 |
| Product Type | Waterproof Laminate |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness mm | 10.0 |
| Thickness in | 0.39 |
| Width in | 9 2/5 |
| Length in | 59 17/20 |
| Size in | 59.85 x 9.38 x 0.39 in |
| Certification | CARB2 & FloorScore® |
| Weight Lb Per Box | 38.89 |
| Warranty Residential | 30yrs |
| Warranty Commercial | 15yrs |
| Weight kg Per Box | 17.64 |
| Locking System | Drop Lock |
| SQFT Per Box | 23.37 |
| Pcs Per Box | 6.0 |
| Core Material | HIGH WATER-RESISTANCE HDF |
| Collection Name | Toucan - 10mm TF81 Series 72H Waterproof |
| Surface | Embossed in Register |
| Waterproof Hours | 72 hours |
| Underpad Attached | No |
| Recommended Room Type | LBKD |
| m2 Per Box | 2.1706 |
| Boxes Per Skid | 36.0 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Toucan TF8107 Muscatine from the 10mm TF81 Series offers 72 hour waterproof protection in a 59.85 in x 9.38 in laminate plank with AC4 rating, embossed in register woodgrain and high water resistance HDF core, perfect for family rooms, playrooms and multi purpose spaces.
More from TF81
View More →Product Information
| Product Name | TF8107 Muscatine |
| Collection | TF81 |
| Brand | Toucan |
| SKU | Toucan-TF8107 |
| Product Type | Waterproof Laminate |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness mm | 10.0 |
| Thickness in | 0.39 |
| Width in | 9 2/5 |
| Length in | 59 17/20 |
| Size in | 59.85 x 9.38 x 0.39 in |
| Certification | CARB2 & FloorScore® |
| Weight Lb Per Box | 38.89 |
| Warranty Residential | 30yrs |
| Warranty Commercial | 15yrs |
| Weight kg Per Box | 17.64 |
| Locking System | Drop Lock |
| SQFT Per Box | 23.37 |
| Pcs Per Box | 6.0 |
| Core Material | HIGH WATER-RESISTANCE HDF |
| Collection Name | Toucan - 10mm TF81 Series 72H Waterproof |
| Surface | Embossed in Register |
| Waterproof Hours | 72 hours |
| Underpad Attached | No |
| Recommended Room Type | LBKD |
| m2 Per Box | 2.1706 |
| Boxes Per Skid | 36.0 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support















