Toucan Waterproof TF8101 Clam Laminate Flooring
SKU: Toucan-TF8101
$2.64per sqft
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:116.85 sqft
Estimated total:$308.48
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:116.85 sqft
Estimated total:$308.48
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | TF8101 Clam |
| Collection | TF81 |
| Brand | Toucan |
| SKU | Toucan-TF8101 |
| Product Type | Waterproof Laminate |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness mm | 10.0 |
| Thickness in | 0.39 |
| Width in | 9 2/5 |
| Length in | 59 17/20 |
| Size in | 59.85 x 9.38 x 0.39 in |
| Certification | CARB2 & FloorScore® |
| Weight Lb Per Box | 38.89 |
| Warranty Residential | 30yrs |
| Warranty Commercial | 15yrs |
| Weight kg Per Box | 17.64 |
| Locking System | Drop Lock |
| SQFT Per Box | 23.37 |
| Pcs Per Box | 6.0 |
| Core Material | HIGH WATER-RESISTANCE HDF |
| Collection Name | Toucan - 10mm TF81 Series 72H Waterproof |
| Surface | Embossed in Register |
| Waterproof Hours | 72 hours |
| Underpad Attached | No |
| Recommended Room Type | LBKD |
| m2 Per Box | 2.1706 |
| Boxes Per Skid | 36.0 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Toucan TF8101 Clam from the 10mm TF81 Series is a 72 hour waterproof laminate plank measuring 59.85 in x 9.38 in with an AC4 wear layer, embossed in register texture and high water resistance HDF core, ideal for living rooms, bedrooms and light commercial spaces in Canadian homes.
More from TF81
View More →Product Information
| Product Name | TF8101 Clam |
| Collection | TF81 |
| Brand | Toucan |
| SKU | Toucan-TF8101 |
| Product Type | Waterproof Laminate |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness mm | 10.0 |
| Thickness in | 0.39 |
| Width in | 9 2/5 |
| Length in | 59 17/20 |
| Size in | 59.85 x 9.38 x 0.39 in |
| Certification | CARB2 & FloorScore® |
| Weight Lb Per Box | 38.89 |
| Warranty Residential | 30yrs |
| Warranty Commercial | 15yrs |
| Weight kg Per Box | 17.64 |
| Locking System | Drop Lock |
| SQFT Per Box | 23.37 |
| Pcs Per Box | 6.0 |
| Core Material | HIGH WATER-RESISTANCE HDF |
| Collection Name | Toucan - 10mm TF81 Series 72H Waterproof |
| Surface | Embossed in Register |
| Waterproof Hours | 72 hours |
| Underpad Attached | No |
| Recommended Room Type | LBKD |
| m2 Per Box | 2.1706 |
| Boxes Per Skid | 36.0 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support















