Toucan Waterproof TF8012 Laminate Flooring
SKU: Toucan-TF8012
$2.99per sqft
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:115.85 sqft
Estimated total:$346.39
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:115.85 sqft
Estimated total:$346.39
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | TF8012 |
| Collection | TF80 |
| Brand | Toucan |
| SKU | Toucan-TF8012 |
| Product Type | Waterproof Laminate |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness in | 0.5 |
| Width in | 7 3/4 |
| Length in | 72 |
| Size in | 72.05 x 7.72 x 0.5 in |
| Certification | CARB2 & FloorScore® |
| Weight Lb Per Box | 53.89 |
| Warranty Residential | 30yrs |
| Warranty Commercial | 15yrs |
| Weight kg Per Box | 24.44 |
| Locking System | Drop Lock |
| SQFT Per Box | 23.17 |
| Pcs Per Box | 6.0 |
| Core Material | HIGH WATER-RESISTANCE HDF |
| Collection Name | Toucan - 12mm TF80 Series 72H Waterproof |
| Surface | Embossed in Register |
| Waterproof Hours | 72 hours |
| Underpad Attached | No |
| Recommended Room Type | LBKD |
| m2 Per Box | 2.1521 |
| Boxes Per Skid | 45.0 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Toucan TF8012 in the 12mm TF80 Series offers 72 hour waterproof laminate boards measuring 72.05 in x 7.72 in x 12mm, combining AC4 durability, embossed in register texture, high water resistant HDF core and Drop Lock installation for stylish, low maintenance Canadian interiors.
More from TF80
View More →Product Information
| Product Name | TF8012 |
| Collection | TF80 |
| Brand | Toucan |
| SKU | Toucan-TF8012 |
| Product Type | Waterproof Laminate |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness in | 0.5 |
| Width in | 7 3/4 |
| Length in | 72 |
| Size in | 72.05 x 7.72 x 0.5 in |
| Certification | CARB2 & FloorScore® |
| Weight Lb Per Box | 53.89 |
| Warranty Residential | 30yrs |
| Warranty Commercial | 15yrs |
| Weight kg Per Box | 24.44 |
| Locking System | Drop Lock |
| SQFT Per Box | 23.17 |
| Pcs Per Box | 6.0 |
| Core Material | HIGH WATER-RESISTANCE HDF |
| Collection Name | Toucan - 12mm TF80 Series 72H Waterproof |
| Surface | Embossed in Register |
| Waterproof Hours | 72 hours |
| Underpad Attached | No |
| Recommended Room Type | LBKD |
| m2 Per Box | 2.1521 |
| Boxes Per Skid | 45.0 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















