Toucan Waterproof TF8008 Laminate Flooring
SKU: Toucan-TF8008
$2.99per sqft
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:115.85 sqft
Estimated total:$346.39
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:115.85 sqft
Estimated total:$346.39
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | TF8008 |
| Collection | TF80 |
| Brand | Toucan |
| SKU | Toucan-TF8008 |
| Product Type | Waterproof Laminate |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness in | 0.5 |
| Width in | 7 3/4 |
| Length in | 72 |
| Size in | 72.05 x 7.72 x 0.5 in |
| Certification | CARB2 & FloorScore® |
| Weight Lb Per Box | 53.89 |
| Warranty Residential | 30yrs |
| Warranty Commercial | 15yrs |
| Weight kg Per Box | 24.44 |
| Locking System | Drop Lock |
| SQFT Per Box | 23.17 |
| Pcs Per Box | 6.0 |
| Core Material | HIGH WATER-RESISTANCE HDF |
| Collection Name | Toucan - 12mm TF80 Series 72H Waterproof |
| Surface | Embossed in Register |
| Waterproof Hours | 72 hours |
| Underpad Attached | No |
| Recommended Room Type | LBKD |
| m2 Per Box | 2.1521 |
| Boxes Per Skid | 45.0 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Toucan TF8008 from the TF80 Series is a 72 hour waterproof laminate floorboard measuring 72.05 in x 7.72 in x 12mm, featuring AC4 durability, embossed in register finish, high water resistant HDF core and Drop Lock system, perfect for active families and pets in Canadian homes.
More from TF80
View More →Product Information
| Product Name | TF8008 |
| Collection | TF80 |
| Brand | Toucan |
| SKU | Toucan-TF8008 |
| Product Type | Waterproof Laminate |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness in | 0.5 |
| Width in | 7 3/4 |
| Length in | 72 |
| Size in | 72.05 x 7.72 x 0.5 in |
| Certification | CARB2 & FloorScore® |
| Weight Lb Per Box | 53.89 |
| Warranty Residential | 30yrs |
| Warranty Commercial | 15yrs |
| Weight kg Per Box | 24.44 |
| Locking System | Drop Lock |
| SQFT Per Box | 23.17 |
| Pcs Per Box | 6.0 |
| Core Material | HIGH WATER-RESISTANCE HDF |
| Collection Name | Toucan - 12mm TF80 Series 72H Waterproof |
| Surface | Embossed in Register |
| Waterproof Hours | 72 hours |
| Underpad Attached | No |
| Recommended Room Type | LBKD |
| m2 Per Box | 2.1521 |
| Boxes Per Skid | 45.0 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















