Coretec Originals Classics Laguna Beach Oak Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | COREtec |
| Collection | Originals Classics VV585 |
| Name | Laguna Beach Oak |
| SKU | VV585-50005 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | WPC |
| Core | Waterproof foamed core |
| Edge Profile | Micro Bevel |
| Profile | Angle/Tap |
| Width inch | 5 29/32" |
| Length inch | 48 1/32" |
| Thickness mm | 6.5 |
| Wear Layer Mil | 12 |
| Wear Layer mm | 0.3 |
| Attached Underlayment | Attached Cork |
| Attached Underlayment Thickness mm | 1 |
| Finish | UV Acrylic |
| Installation Method | Floating or Direct Glue |
| Coverage SQFT Per Box | 31.51 |
| Pieces Per Box | 16 |
| Warranty Residential | 25 Year Residential Resilient Limited Warranty |
| Warranty Commercial | 5 Year Light Commercial |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Accessories | Baby Threshold, T-Molding, Quarter Round, Flush Stairnose, Stair Tread |
| Wear Layer Thickness | 12mil |
| SQFT Per Box | 31.51 |

About this product
Laguna Beach Oak from the COREtec Originals Classics VV585 collection is a WPC luxury vinyl plank flooring available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. COREtec Originals Classics VV585 Laguna Beach Oak is built to 6.5 mm total thickness (WPC foamed core + 1mm cork) with a 12 mil wear layer, UV acrylic finish, micro bevel edge, and Angle/Tap floating or direct glue installation. Originals Classics VV585 Laguna Beach Oak COREtec features a 5-29/32" x 48-1/32" plank format, covering 31.51 sq ft per carton. This WPC vinyl plank flooring is 100% waterproof. Laguna Beach Oak features a warm pale California art colony beach-cream oak tone with natural fine grain suited for Laguna Beach coastal and everyday casual California interiors. Backed by a 25-year residential and 5-year light commercial warranty. SKU: VV585-50005.
More from Originals Classics VV585
View More →Product Information
| Brand | COREtec |
| Collection | Originals Classics VV585 |
| Name | Laguna Beach Oak |
| SKU | VV585-50005 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | WPC |
| Core | Waterproof foamed core |
| Edge Profile | Micro Bevel |
| Profile | Angle/Tap |
| Width inch | 5 29/32" |
| Length inch | 48 1/32" |
| Thickness mm | 6.5 |
| Wear Layer Mil | 12 |
| Wear Layer mm | 0.3 |
| Attached Underlayment | Attached Cork |
| Attached Underlayment Thickness mm | 1 |
| Finish | UV Acrylic |
| Installation Method | Floating or Direct Glue |
| Coverage SQFT Per Box | 31.51 |
| Pieces Per Box | 16 |
| Warranty Residential | 25 Year Residential Resilient Limited Warranty |
| Warranty Commercial | 5 Year Light Commercial |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Accessories | Baby Threshold, T-Molding, Quarter Round, Flush Stairnose, Stair Tread |
| Wear Layer Thickness | 12mil |
| SQFT Per Box | 31.51 |



















