Impressive Eterna Grape Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Impressive Floors |
| Collection | Eterna |
| Name | Grape |
| SKU | IMP-4200 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | SPC Vinyl |
| Thickness mm | 6.5 |
| Core | 5.0mm SPC |
| Underlayment | 1.5mm IXPE attached |
| Width in | 7" |
| Length in | 60" |
| Wear Layer Mil | 12 |
| Wear Layer mm | 0.3 |
| Surface Texture | Embossed |
| Edge Finish | 4-side painted micro bevel |
| Locking System | Engineered drop lock |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Certification | FloorScore Certified |
| Stc Rating | 73 |
| Iic Rating | 72 |
| Pieces Per Box | 8 |
| Wear Layer Thickness | 12mil |
| SQFT Per Box | 24.5 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Grape from the Impressive Floors Eterna collection is an SPC luxury vinyl plank flooring available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. Impressive Floors Eterna Grape is built to 6.5 mm total thickness (5mm SPC + 1.5mm IXPE attached) with a 12 mil wear layer, embossed texture, four-sided painted micro bevel edge, and engineered drop lock click system. Eterna Grape Impressive Floors features a 7" x 60" plank format rated IIC 72/STC 73, FloorScore certified, covering 24.50 sq ft per carton. This SPC vinyl plank flooring is 100% waterproof. Grape presents a warm deep wine-grape burgundy tone with natural bold grain suited for vineyard and richly coloured everyday traditional interiors. SKU: IMP-4200.
More from Eterna
View More →Product Information
| Brand | Impressive Floors |
| Collection | Eterna |
| Name | Grape |
| SKU | IMP-4200 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | SPC Vinyl |
| Thickness mm | 6.5 |
| Core | 5.0mm SPC |
| Underlayment | 1.5mm IXPE attached |
| Width in | 7" |
| Length in | 60" |
| Wear Layer Mil | 12 |
| Wear Layer mm | 0.3 |
| Surface Texture | Embossed |
| Edge Finish | 4-side painted micro bevel |
| Locking System | Engineered drop lock |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Certification | FloorScore Certified |
| Stc Rating | 73 |
| Iic Rating | 72 |
| Pieces Per Box | 8 |
| Wear Layer Thickness | 12mil |
| SQFT Per Box | 24.5 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support

















