Fuzion Canvas Oak Spire
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Type | Engineered Hardwood |
| Collection | Canvas |
| SKU | CVOAK190SPI-2 |
| Species | Oak |
| Structure | Engineered 3-layer solidcore |
| Surface Layer | 3mm sawn wood face layer |
| Width | 7 1/2" |
| Thickness | 3/4" |
| Length | Random up to 47 1/4" |
| Edge Detail | Micro-beveled edges |
| Texture | Wirebrushed |
| Gloss Level | Low degree luster level |
| Variation Level | 2 - Moderate |
| Finish | UV Cured Polyurethane Finish with Aluminum Oxide |
| Installation | Stapled, Glued Down, Floated |
| Suitable Location | On, above or below grade |
| Radiant Heat | Suitable for use with hydronic systems |
| Warranty | Limited 35-year residential & lifetime structural |
| Price Range | $$$$ |
| Carton Size | 22.5 |
| Weight | 44.53 lbs |
| SQFT Per Box | 22.5 |

About this product
Shop Canvas Oak Spire by Fuzion Flooring, a premium engineered hardwood flooring that blends style and durability. Each plank measures 7.50" wide by 47.25" long, with a total thickness of 3/4". It features a top-layer veneer of 3mm, showcasing the authentic character of real wood. The surface is finished with UV Cured Polyurethane Finish with Aluminum Oxide, offering lasting protection and aesthetic appeal. Designed for easy installation-nailed, stapled, glued down, floated-this flooring is suitable for a variety of subfloor types. It meets FloorScore standards, ensuring quality and environmental responsibility. Each box covers approximately 22.5 sq. ft., making it ideal for both residential and commercial applications.
More from Patina Fuzion
View More →Product Information
| Product Type | Engineered Hardwood |
| Collection | Canvas |
| SKU | CVOAK190SPI-2 |
| Species | Oak |
| Structure | Engineered 3-layer solidcore |
| Surface Layer | 3mm sawn wood face layer |
| Width | 7 1/2" |
| Thickness | 3/4" |
| Length | Random up to 47 1/4" |
| Edge Detail | Micro-beveled edges |
| Texture | Wirebrushed |
| Gloss Level | Low degree luster level |
| Variation Level | 2 - Moderate |
| Finish | UV Cured Polyurethane Finish with Aluminum Oxide |
| Installation | Stapled, Glued Down, Floated |
| Suitable Location | On, above or below grade |
| Radiant Heat | Suitable for use with hydronic systems |
| Warranty | Limited 35-year residential & lifetime structural |
| Price Range | $$$$ |
| Carton Size | 22.5 |
| Weight | 44.53 lbs |
| SQFT Per Box | 22.5 |
















