Fuzion Floors Alexandria Carpet Tile Station Sandstone
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| SKU | AL60106 |
| Width | 10" |
| Length | 39.37 |
| Installation | Full Spread Glue |
| Certifications | CRI Green Label Plus |
| Warranty | Lifetime Limited Commercial Warranty |
| Carton Size | 6 |
| Weight | 39.7 |
| Country | CA |
| Fiber System | Solution dyed nylon |
| Backing System | Polyolefin backing, PVC free |
| Pile Weight | 15 oz. /sq. yard |
| Gauge | 1/12" |
| Density | 6612 oz. /yd³ |
| Lang | EN |
| Color Tone | Greys |
| Accessories | 3200-1 |
| Location | Below Grade, Main Floor, Upper Level |
| Style Vibe | Contemporary/Industrial |
| Commercial Usage | No |
| Radiant Heat Compatible | No |
| Tile Layout | Ashlar, Brick, Herringbone |
| Productid | 15022 |
| Title | Station Sandstone |
| Productwidth | 10" |
| Subtitle | Carpet Tile |
| Dollarindicator | $ |
| Collectionspec | Alexandria (60) Collection |
| Collectionname | Alexandria (60) |
| Enablequickviewmodal | True |
| Enableproductcompare | True |
| Collection | Alexandria (60) |
| Price Range | $ |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Rooted in the charm of Alexandria, Ontario, this collection reflects the warmth and character of small-town life. Organic patterns and soft, flowing lines are paired with a PVC-free eco backing, offering a balance of comfort, sustainability, and timeless style. Inspired by the town’s scenic landscapes, heritage architecture, and inviting community spirit, the Alexandria Collection brings a touch of local authenticity to any space.
More from Fuzion Floors Alexandria Carpet Tile
View More →Product Information
| SKU | AL60106 |
| Width | 10" |
| Length | 39.37 |
| Installation | Full Spread Glue |
| Certifications | CRI Green Label Plus |
| Warranty | Lifetime Limited Commercial Warranty |
| Carton Size | 6 |
| Weight | 39.7 |
| Country | CA |
| Fiber System | Solution dyed nylon |
| Backing System | Polyolefin backing, PVC free |
| Pile Weight | 15 oz. /sq. yard |
| Gauge | 1/12" |
| Density | 6612 oz. /yd³ |
| Lang | EN |
| Color Tone | Greys |
| Accessories | 3200-1 |
| Location | Below Grade, Main Floor, Upper Level |
| Style Vibe | Contemporary/Industrial |
| Commercial Usage | No |
| Radiant Heat Compatible | No |
| Tile Layout | Ashlar, Brick, Herringbone |
| Productid | 15022 |
| Title | Station Sandstone |
| Productwidth | 10" |
| Subtitle | Carpet Tile |
| Dollarindicator | $ |
| Collectionspec | Alexandria (60) Collection |
| Collectionname | Alexandria (60) |
| Enablequickviewmodal | True |
| Enableproductcompare | True |
| Collection | Alexandria (60) |
| Price Range | $ |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support















