Toucan Waterproof FL210 / TF6206W Laminate Flooring
SKU: Toucan-FL210-TF6206-W
$2.64per sqft
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:102.80 sqft
Estimated total:$271.39
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:102.80 sqft
Estimated total:$271.39
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | FL210 / TF6206W |
| Collection | FL2 |
| Brand | Toucan |
| SKU | Toucan-FL210-TF6206-W |
| Product Type | Waterproof Laminate |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness in | 0.5 |
| Width in | 7 3/4 |
| Length in | 47 4/5 |
| Size in | 47.84 x 7.72 x 0.5 in |
| Certification | CARB2 & FloorScore® |
| Weight Lb Per Box | 41.67 |
| Warranty Residential | 30yrs |
| Warranty Commercial | 15yrs |
| Weight kg Per Box | 18.9 |
| Locking System | Drop Lock |
| SQFT Per Box | 20.56 |
| Pcs Per Box | 8.0 |
| Core Material | HDF |
| Collection Name | Toucan - 12mm FL2 Series 72H Waterproof |
| Surface | Embossed in Register |
| Waterproof Hours | 72 hours |
| Underpad Attached | No |
| Recommended Room Type | LBKD |
| m2 Per Box | 1.9052 |
| Boxes Per Skid | 35.0 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Toucan FL210 / TF6206W waterproof laminate from the FL2 Series combines a 12mm AC4 rating with 72 hour water resistance for reliable everyday performance. Its embossed in register texture, HDF core, drop lock system and low VOC certification make it a practical, stylish option for family homes across Ontario.
More from FL2
View More →Product Information
| Product Name | FL210 / TF6206W |
| Collection | FL2 |
| Brand | Toucan |
| SKU | Toucan-FL210-TF6206-W |
| Product Type | Waterproof Laminate |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness in | 0.5 |
| Width in | 7 3/4 |
| Length in | 47 4/5 |
| Size in | 47.84 x 7.72 x 0.5 in |
| Certification | CARB2 & FloorScore® |
| Weight Lb Per Box | 41.67 |
| Warranty Residential | 30yrs |
| Warranty Commercial | 15yrs |
| Weight kg Per Box | 18.9 |
| Locking System | Drop Lock |
| SQFT Per Box | 20.56 |
| Pcs Per Box | 8.0 |
| Core Material | HDF |
| Collection Name | Toucan - 12mm FL2 Series 72H Waterproof |
| Surface | Embossed in Register |
| Waterproof Hours | 72 hours |
| Underpad Attached | No |
| Recommended Room Type | LBKD |
| m2 Per Box | 1.9052 |
| Boxes Per Skid | 35.0 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support














