Toucan Waterproof FL203 / TF6019W Laminate Flooring
SKU: Toucan-FL203-TF6019-W
$2.64per sqft
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:102.80 sqft
Estimated total:$271.39
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:102.80 sqft
Estimated total:$271.39
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | FL203 / TF6019W |
| Collection | FL2 |
| Brand | Toucan |
| SKU | Toucan-FL203-TF6019-W |
| Product Type | Waterproof Laminate |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness in | 0.5 |
| Width in | 7 3/4 |
| Length in | 47 4/5 |
| Size in | 47.84 x 7.72 x 0.5 in |
| Certification | CARB2 & FloorScore® |
| Weight Lb Per Box | 41.67 |
| Warranty Residential | 30yrs |
| Warranty Commercial | 15yrs |
| Weight kg Per Box | 18.9 |
| Locking System | Drop Lock |
| SQFT Per Box | 20.56 |
| Pcs Per Box | 8.0 |
| Core Material | HDF |
| Collection Name | Toucan - 12mm FL2 Series 72H Waterproof |
| Surface | Embossed in Register |
| Waterproof Hours | 72 hours |
| Underpad Attached | No |
| Recommended Room Type | LBKD |
| m2 Per Box | 1.9052 |
| Boxes Per Skid | 35.0 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Toucan FL203 / TF6019W waterproof laminate features a 12mm AC4 wear layer, 72 hour spill protection and embossed in register texture for a natural hardwood look. With an HDF core, drop lock installation and CARB2 and FloorScore certification, it offers strong performance and cleaner indoor air for Ontario households.
More from FL2
View More →Product Information
| Product Name | FL203 / TF6019W |
| Collection | FL2 |
| Brand | Toucan |
| SKU | Toucan-FL203-TF6019-W |
| Product Type | Waterproof Laminate |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness in | 0.5 |
| Width in | 7 3/4 |
| Length in | 47 4/5 |
| Size in | 47.84 x 7.72 x 0.5 in |
| Certification | CARB2 & FloorScore® |
| Weight Lb Per Box | 41.67 |
| Warranty Residential | 30yrs |
| Warranty Commercial | 15yrs |
| Weight kg Per Box | 18.9 |
| Locking System | Drop Lock |
| SQFT Per Box | 20.56 |
| Pcs Per Box | 8.0 |
| Core Material | HDF |
| Collection Name | Toucan - 12mm FL2 Series 72H Waterproof |
| Surface | Embossed in Register |
| Waterproof Hours | 72 hours |
| Underpad Attached | No |
| Recommended Room Type | LBKD |
| m2 Per Box | 1.9052 |
| Boxes Per Skid | 35.0 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support














