Coretec Originals Enhanced Champagne Mist Oak Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | COREtec |
| Collection | Originals Enhanced |
| Name | Champagne Mist Oak |
| SKU | CR501-05085 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | WPC |
| Edge Profile | Enhanced Painted Bevel |
| Width inch | 8 63/64" |
| Length inch | 72 1/16" |
| Overall Thickness mm | 8 |
| Core Thickness mm | 6.5 |
| Wear Layer Mil | 22 |
| Wear Layer mm | 0.55 |
| Attached Underlayment | Attached Cork |
| Attached Underlayment Thickness mm | 1.5 |
| Installation Method | Floating or Direct Glue |
| Profile | Angle/Tap |
| Coverage SQFT Per Box | 26.94 |
| Pieces Per Box | 6 |
| Weight Per Box Lb | 46.3 |
| Warranty Residential | Lifetime Residential |
| Warranty Commercial | 10 Year Medium Commercial |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Wear Layer Thickness | 22mil |
| SQFT Per Box | 26.94 |

About this product
Champagne Mist Oak from the COREtec Originals Enhanced collection is a WPC luxury vinyl plank flooring available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. COREtec Originals Enhanced Champagne Mist Oak is built to 8 mm total thickness (6.5mm WPC core + 1.5mm cork) with a 22 mil wear layer, enhanced painted bevel edge, and Angle/Tap floating or direct glue installation. Originals Enhanced Champagne Mist Oak COREtec features a wide 8-63/64" x 72-1/16" long plank format, covering 26.94 sq ft per carton. This WPC vinyl plank flooring is 100% waterproof. Champagne Mist Oak delivers a warm pale effervescent champagne-cream oak tone with natural fine grain suited for sparkling celebration and everyday softly luminous casual interiors. Backed by a lifetime residential and 10-year medium commercial warranty. SKU: CR501-05085.
More from Originals Enhanced CR501
View More →Product Information
| Brand | COREtec |
| Collection | Originals Enhanced |
| Name | Champagne Mist Oak |
| SKU | CR501-05085 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | WPC |
| Edge Profile | Enhanced Painted Bevel |
| Width inch | 8 63/64" |
| Length inch | 72 1/16" |
| Overall Thickness mm | 8 |
| Core Thickness mm | 6.5 |
| Wear Layer Mil | 22 |
| Wear Layer mm | 0.55 |
| Attached Underlayment | Attached Cork |
| Attached Underlayment Thickness mm | 1.5 |
| Installation Method | Floating or Direct Glue |
| Profile | Angle/Tap |
| Coverage SQFT Per Box | 26.94 |
| Pieces Per Box | 6 |
| Weight Per Box Lb | 46.3 |
| Warranty Residential | Lifetime Residential |
| Warranty Commercial | 10 Year Medium Commercial |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Wear Layer Thickness | 22mil |
| SQFT Per Box | 26.94 |



















