Beaulieu Adventure Carleton Luxury Vinyl Plank
SKU: Adventure-6001
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:4 boxes
Total coverage:106.36 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:4 boxes
Total coverage:106.36 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Beaulieu |
| Collection | Adventure |
| Name | Carleton |
| SKU | Adventure-6001 |
| Product Type | Vinyl Plank |
| Construction | WPC |
| Installation | Click Lock |
| Core Thickness mm | 4.5 |
| Underlayment | Cork |
| Width | 7-3/32" |
| Length | 48-1/32" |
| Thickness mm | 7.8 |
| Wear Layer Mil | 22 |
| Wear Layer mm | 0.55 |
| Finish | Medium Embossed |
| Edge | 4-Sided Micro Bevel |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Iic Rating | 72 |
| Stc Rating | 69 |
| Fire Rating | |
| Certification | Virgin PVC, BLC Certification, QuickShip, FloorScore, E1 Certified, Phthalates-Free |
| Residential Warranty | Lifetime |
| Light Commercial Warranty | 15 Years |
| Commercial Warranty | 15 Years |
| Wear Layer Thickness | 22mil |
| SQFT Per Box | 26.59 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Beaulieu Carleton WPC vinyl plank from the Adventure collection is a 7.8mm click lock floor with a 22 mil wear layer and cork underlayment, delivering 100% waterproof performance with IIC 72 and STC 69 sound ratings, making Carleton by Beaulieu a quiet, cushioned solution and positioning this Carleton Adventure vinyl plank as a strong choice for residential and light commercial spaces.
More from Adventure
View More →Product Information
| Brand | Beaulieu |
| Collection | Adventure |
| Name | Carleton |
| SKU | Adventure-6001 |
| Product Type | Vinyl Plank |
| Construction | WPC |
| Installation | Click Lock |
| Core Thickness mm | 4.5 |
| Underlayment | Cork |
| Width | 7-3/32" |
| Length | 48-1/32" |
| Thickness mm | 7.8 |
| Wear Layer Mil | 22 |
| Wear Layer mm | 0.55 |
| Finish | Medium Embossed |
| Edge | 4-Sided Micro Bevel |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Iic Rating | 72 |
| Stc Rating | 69 |
| Fire Rating | |
| Certification | Virgin PVC, BLC Certification, QuickShip, FloorScore, E1 Certified, Phthalates-Free |
| Residential Warranty | Lifetime |
| Light Commercial Warranty | 15 Years |
| Commercial Warranty | 15 Years |
| Wear Layer Thickness | 22mil |
| SQFT Per Box | 26.59 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support

















