COREtec Originals Classics Ashton Woods Oak Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | COREtec |
| Collection | Originals Classics VV023 |
| Name | Ashton Woods Oak |
| SKU | VV023-00570 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | WPC |
| Edge Profile | Micro Bevel |
| Width inch | 4 31/32" |
| Length inch | 48" |
| Thickness mm | 8 |
| Core Thickness mm | 6.5 |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Wear Layer mm | 0.5 |
| Attached Underlayment | Attached Cork |
| Attached Underlayment Thickness mm | 1.5 |
| Finish | UV Acrylic |
| Installation Method | Floating or Direct Glue |
| Profile | Angle/Tap |
| Coverage SQFT Per Box | 26.47 |
| Pieces Per Box | 16 |
| Weight Per Box Lb | 44.09 |
| Boxes Per Pallet | 42 |
| Certification | FloorScore Certified, GreenGuard Gold Certified |
| Radiant Panel Astm E648 | Passes, Class I |
| Suggested Adhesive | Com Ub Bond 4100/4151 |
| Warranty Residential | Lifetime Residential Resilient Limited Warranty - Defects, Wear, Waterproof, Petproof |
| Warranty Commercial | 10 Year Light Commercial |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Accessories | Stair Tread, Baby Threshold, T-Molding, Quarter Round, Overlap Stairnose, Flush Stairnose, Overlap Reducer, Coordinating metal trims |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 26.47 |

About this product
Ashton Woods Oak from the COREtec Originals Classics VV023 collection is a WPC luxury vinyl plank flooring available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. COREtec Originals Classics VV023 Ashton Woods Oak is built to 8 mm total thickness (6.5mm WPC core + 1.5mm cork) with a 20 mil wear layer, UV acrylic finish, micro bevel edge, and Angle/Tap floating or direct glue installation. Originals Classics VV023 Ashton Woods Oak COREtec features a 4-31/32" x 48" plank format, FloorScore and GreenGuard Gold certified, covering 26.47 sq ft per carton. This WPC vinyl plank flooring is 100% waterproof. Ashton Woods Oak delivers a warm earthy Ashton woodland-brown oak tone with natural bold grain suited for woodland estate and everyday classic casual interiors. Backed by a lifetime residential limited warranty and 10-year light commercial warranty. SKU: VV023-00570.
More from Originals Classics VV023
View More →Product Information
| Brand | COREtec |
| Collection | Originals Classics VV023 |
| Name | Ashton Woods Oak |
| SKU | VV023-00570 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | WPC |
| Edge Profile | Micro Bevel |
| Width inch | 4 31/32" |
| Length inch | 48" |
| Thickness mm | 8 |
| Core Thickness mm | 6.5 |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Wear Layer mm | 0.5 |
| Attached Underlayment | Attached Cork |
| Attached Underlayment Thickness mm | 1.5 |
| Finish | UV Acrylic |
| Installation Method | Floating or Direct Glue |
| Profile | Angle/Tap |
| Coverage SQFT Per Box | 26.47 |
| Pieces Per Box | 16 |
| Weight Per Box Lb | 44.09 |
| Boxes Per Pallet | 42 |
| Certification | FloorScore Certified, GreenGuard Gold Certified |
| Radiant Panel Astm E648 | Passes, Class I |
| Suggested Adhesive | Com Ub Bond 4100/4151 |
| Warranty Residential | Lifetime Residential Resilient Limited Warranty - Defects, Wear, Waterproof, Petproof |
| Warranty Commercial | 10 Year Light Commercial |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Accessories | Stair Tread, Baby Threshold, T-Molding, Quarter Round, Overlap Stairnose, Flush Stairnose, Overlap Reducer, Coordinating metal trims |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 26.47 |



















