Grandeur Pacific 88006-2 Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Grandeur |
| Collection | Pacific |
| Name | 88006-2 |
| SKU | GRAN-PAC-88006-2 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | SPC Rigid Core |
| Structure | 5.5mm SPC + 1.5mm EVA |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Width | 7" |
| Length | 48" |
| Thickness mm | 7 |
| Underlayment | 1.5mm EVA |
| Wear Layer mm | 0.5 |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Lock System | Drop-lock |
| Finish | UV Lacquered |
| Gloss Level | Matte |
| Color Variation | Medium |
| Edges | 4-Sided Micro Bevel |
| SQFT Per Box | 26.721 |
| Installation Grade | On, above, or below grade |
| Radiant Heat | Suitable with limitations |
| Iic Rating | 72 |
| Stc Rating | 70 |
| Certification | FloorScore, GreenGuard |
| Accessories | Matching T-mould, Reducers, Stair Nosings, Floor Vents |
| Wear Layer Thickness | 0.5 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
88006-2 from the Grandeur Pacific collection is an SPC luxury vinyl plank flooring available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. Grandeur Pacific 88006-2 is built to 7 mm total thickness (5.5mm SPC + 1.5mm EVA) with a 20 mil wear layer, UV lacquered matte finish, four-sided micro bevel edge, and Drop-Lock click system. Pacific 88006-2 Grandeur features a 7" x 48" plank format rated IIC 72/STC 70, FloorScore and GreenGuard certified, covering 18.91 sq ft per carton, and installs on, above, or below grade. This SPC vinyl plank flooring is 100% waterproof. 88006-2 delivers a neutral mid-tone wood appearance with natural organic grain suited for clean and everyday contemporary residential and commercial interiors. Colour sample available in store — contact Squarefoot Flooring in Mississauga or Barrie for details. Matching T-mould, reducers, stair nosings, and floor vents are available. SKU: GRAN-PAC-88006-2.
More from Pacific
View More →Product Information
| Brand | Grandeur |
| Collection | Pacific |
| Name | 88006-2 |
| SKU | GRAN-PAC-88006-2 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | SPC Rigid Core |
| Structure | 5.5mm SPC + 1.5mm EVA |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Width | 7" |
| Length | 48" |
| Thickness mm | 7 |
| Underlayment | 1.5mm EVA |
| Wear Layer mm | 0.5 |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Lock System | Drop-lock |
| Finish | UV Lacquered |
| Gloss Level | Matte |
| Color Variation | Medium |
| Edges | 4-Sided Micro Bevel |
| SQFT Per Box | 26.721 |
| Installation Grade | On, above, or below grade |
| Radiant Heat | Suitable with limitations |
| Iic Rating | 72 |
| Stc Rating | 70 |
| Certification | FloorScore, GreenGuard |
| Accessories | Matching T-mould, Reducers, Stair Nosings, Floor Vents |
| Wear Layer Thickness | 0.5 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support














