Evergreen Waterproof 72741 Laminate Flooring
SKU: EV-72741
$2.98per sqft
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:6 boxes
Total coverage:116.46 sqft
Estimated total:$347.05
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:6 boxes
Total coverage:116.46 sqft
Estimated total:$347.05
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | 72741 |
| Collection | Evergreen 14mm |
| Brand | Evergreen Laminate |
| SKU | EV-72741 |
| Product Type | Laminate |
| Water Resistant | Yes, 48 Hours |
| AC Rating | AC4 |
| Surface Texture | Embossed |
| Certification | FloorScore |
| Warranty Residential | 25 Years Limited |
| Boxes Per Pallet | 48.0 |
| SQFT Per Box | 19.41 |
| SQFT Per Pallet | 931.68 |
| Pad Attached | true |
| Length | 60" |
| Width | 9 2/5 |
| Thickness | 14mm |
| Warranty Light Commercial | 10 Years Limited |
| Pad Thickness | 2mm |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Evergreen Laminate 72741 in the Evergreen 14mm Water Resistant Pad Attached collection is a thick AC4 embossed laminate plank with an integrated 2mm underpad and 48-hour water resistance, ideal for quiet, comfortable floors in busy homes.
More from Evergreen 14mm
View More →Product Information
| Product Name | 72741 |
| Collection | Evergreen 14mm |
| Brand | Evergreen Laminate |
| SKU | EV-72741 |
| Product Type | Laminate |
| Water Resistant | Yes, 48 Hours |
| AC Rating | AC4 |
| Surface Texture | Embossed |
| Certification | FloorScore |
| Warranty Residential | 25 Years Limited |
| Boxes Per Pallet | 48.0 |
| SQFT Per Box | 19.41 |
| SQFT Per Pallet | 931.68 |
| Pad Attached | true |
| Length | 60" |
| Width | 9 2/5 |
| Thickness | 14mm |
| Warranty Light Commercial | 10 Years Limited |
| Pad Thickness | 2mm |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support

















