Evergreen Waterproof 72102 Laminate Flooring
SKU: EV-72102
$2.79per sqft
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:116.45 sqft
Estimated total:$324.90
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:116.45 sqft
Estimated total:$324.90
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | Slate Black Classic |
| Collection | Evergreen 10mm |
| Brand | Evergreen Laminate |
| SKU | EV-72102 |
| Product Type | Laminate |
| Water Resistant | Yes, 72 Hours |
| AC Rating | AC4 |
| Surface Texture | Embossed |
| Certification | FloorScore |
| Warranty Residential | 25 Years Limited |
| Boxes Per Pallet | 64.0 |
| SQFT Per Box | 23.29 |
| SQFT Per Pallet | 1490.56 |
| Pad Attached | False |
| Length | 60" |
| Width | 9 2/5 |
| Thickness | 10mm |
| Warranty Light Commercial | 10 Years Limited |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Evergreen Laminate 72102 in the Evergreen 10mm Waterproof Laminate collection is an AC4 embossed laminate plank with 10mm thickness and 72-hour waterproof protection, designed for practical, easy-clean floors in busy Canadian homes.
More from Evergreen 10mm
View More →Product Information
| Product Name | Slate Black Classic |
| Collection | Evergreen 10mm |
| Brand | Evergreen Laminate |
| SKU | EV-72102 |
| Product Type | Laminate |
| Water Resistant | Yes, 72 Hours |
| AC Rating | AC4 |
| Surface Texture | Embossed |
| Certification | FloorScore |
| Warranty Residential | 25 Years Limited |
| Boxes Per Pallet | 64.0 |
| SQFT Per Box | 23.29 |
| SQFT Per Pallet | 1490.56 |
| Pad Attached | False |
| Length | 60" |
| Width | 9 2/5 |
| Thickness | 10mm |
| Warranty Light Commercial | 10 Years Limited |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support

















