Fuzion Nautiq Pro Tsunami Laminate Flooring
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | Tsunami |
| Collection | Nautiq Pro |
| Brand | Fuzion Flooring |
| SKU | NAU236TSU12 |
| Installation | 5G / 5G Dry |
| Certification | FloorScore, CARB II |
| Finish | Real Touch 4D EIR |
| Warranty | Lifetime Residential / 10yr Light Commercial |
| Features | Pet Friendly, Anti-bacterial, Real Wood Feel |
| Length | 89" |
| Width | 9 1/4 |
| Thickness | 12mm |
| Producttype | Water Resistant Laminate |
| Waterprotectionhours | 200+ |
| Rating | AC4 |
| Edge | 3DGE Painted Bevel |
| Suitablelocation | On, Above or Below Grade |
| Radiantheat | Suitable with hydronic systems |
| Piecesperbox | 4.0 |
| Weightperboxlbs | 50.7 |
| Boxesperpallet | 48.0 |
| Sqftperpallet | 1102.08 |
| SQFT Per Box | 22.96 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Fuzion Nautiq Pro Tsunami is a 12mm AC4 water resistant laminate with 200+ hours water protection Real Touch 4D EIR texture 3DGE painted bevel edges and a 5G / 5G Dry click-lock system. Plank size 9-1/4 in x 89 in and packaging is 4 planks per box (22.96 sq ft). FloorScore and CARB II certified and compatible with hydronic radiant heat for installs on above or below grade. Shop Squarefoot Flooring for best prices in Mississauga or Barrie serving Toronto GTA.
More from Nautiq Pro
View More →Product Information
| Product Name | Tsunami |
| Collection | Nautiq Pro |
| Brand | Fuzion Flooring |
| SKU | NAU236TSU12 |
| Installation | 5G / 5G Dry |
| Certification | FloorScore, CARB II |
| Finish | Real Touch 4D EIR |
| Warranty | Lifetime Residential / 10yr Light Commercial |
| Features | Pet Friendly, Anti-bacterial, Real Wood Feel |
| Length | 89" |
| Width | 9 1/4 |
| Thickness | 12mm |
| Producttype | Water Resistant Laminate |
| Waterprotectionhours | 200+ |
| Rating | AC4 |
| Edge | 3DGE Painted Bevel |
| Suitablelocation | On, Above or Below Grade |
| Radiantheat | Suitable with hydronic systems |
| Piecesperbox | 4.0 |
| Weightperboxlbs | 50.7 |
| Boxesperpallet | 48.0 |
| Sqftperpallet | 1102.08 |
| SQFT Per Box | 22.96 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















