Twelve Oaks Surewood Chevron Toasted Almond Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Twelve Oaks |
| Collection | SureWood Chevron |
| Name | Toasted Almond |
| SKU | VWP1495 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | WPC Vinyl |
| Locking System | Välinge 5G Click |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Certification | FloorScore Certified |
| Iic Rating | 72 |
| Stc Rating | 71 |
| Thickness mm | 8 |
| Thickness in | 5/16" |
| Width mm | 305 |
| Width in | 12" |
| Length mm | 718.4 |
| Length in | 28-1/4" |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Wear Layer mm | 0.5 |
| Edge Finish | Painted bevel |
| Surface Texture | Embossed in register |
| Underlayment | 1.5mm antimicrobial cork attached |
| Finish | 2-pass UV cured urethane |
| Installation | Floating click |
| Residential Warranty | Lifetime |
| Commercial Warranty | 12 years |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 23.6 |

About this product
Toasted Almond from the Twelve Oaks SureWood Chevron collection is a WPC luxury vinyl plank available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. Designed for chevron pattern installation, it's built to 8 mm thickness with a 20 mil wear layer, EIR embossed in register texture, painted bevel edge, 2-pass UV cured urethane finish, Valinge 5G Click floating system, and pre-attached 1.5 mm antimicrobial cork pad. The 12" x 28-1/4" chevron plank format, FloorScore certified, covers 23.60 sq ft per carton. Backed by a lifetime residential and 12-year commercial limited warranty. Toasted Almond offers a warm toasted almond-brown tone with natural organic grain suited for artisan and warmly layered traditional chevron interiors. SKU: VWP1495.
More from SureWood Chevron
View More →Product Information
| Brand | Twelve Oaks |
| Collection | SureWood Chevron |
| Name | Toasted Almond |
| SKU | VWP1495 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | WPC Vinyl |
| Locking System | Välinge 5G Click |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Certification | FloorScore Certified |
| Iic Rating | 72 |
| Stc Rating | 71 |
| Thickness mm | 8 |
| Thickness in | 5/16" |
| Width mm | 305 |
| Width in | 12" |
| Length mm | 718.4 |
| Length in | 28-1/4" |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Wear Layer mm | 0.5 |
| Edge Finish | Painted bevel |
| Surface Texture | Embossed in register |
| Underlayment | 1.5mm antimicrobial cork attached |
| Finish | 2-pass UV cured urethane |
| Installation | Floating click |
| Residential Warranty | Lifetime |
| Commercial Warranty | 12 years |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 23.6 |


















