Toucan Water Resistant TF1108-F Laminate Flooring
SKU: Toucan-TF1108-F
$2.14per sqft
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:6 boxes
Total coverage:118.68 sqft
Estimated total:$253.98
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:6 boxes
Total coverage:118.68 sqft
Estimated total:$253.98
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | TF1108-F |
| Collection | Matt Handscraped |
| Brand | Toucan |
| SKU | Toucan-TF1108-F |
| Product Type | Water Resistant Laminate |
| Water Resistant | Yes, 36 Hours |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness mm | 12.3 |
| Thickness in | 0.5 |
| Width in | 5 |
| Length in | 47 4/5 |
| Size in | 47.84 x 4.97 x 0.5 in |
| Surface Texture | Realistic woodgrain |
| Certification | CARB2, FloorScore |
| Weight Lb Per Box | 40.35 |
| Width mm | 126.0 |
| Length mm | 1215.0 |
| Size mm | 1215 x 126 x 12.3 mm |
| Weight kg Per Box | 18.3 |
| Locking System | Drop Lock |
| SQFT Per Box | 19.78 |
| sqm Per Box | 1.8371 |
| Pcs Per Box | 12.0 |
| Core Material | HDF |
| Surface | Silk Finish |
| Stain Resistant | Yes |
| Underpad Attached | false |
| Recommended Room Type | LBKD |
| Boxes Per Skid | 36.0 |
| Water Resistant Level | 36 Hours |
| Easy Locking System | Yes |
| Scratch Resistance | Extreme scratch-resistant wear layer |
| Maintenance | Low-maintenance, easy to clean |
| Residential Warranty | 30 Years |
| Commercial Warranty | 15 Years |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Toucan TF1108-F is a 12.3mm AC4 water resistant laminate flooring with a realistic woodgrain silk finish. Built on a stable HDF core with a drop-lock system, it offers 36-hour spill protection, extreme scratch and stain resistance, and low-maintenance care. CARB2 and FloorScore certification help support healthier indoor air in Toronto and across Ontario.
More from Matt Handscraped
View More →Product Information
| Product Name | TF1108-F |
| Collection | Matt Handscraped |
| Brand | Toucan |
| SKU | Toucan-TF1108-F |
| Product Type | Water Resistant Laminate |
| Water Resistant | Yes, 36 Hours |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness mm | 12.3 |
| Thickness in | 0.5 |
| Width in | 5 |
| Length in | 47 4/5 |
| Size in | 47.84 x 4.97 x 0.5 in |
| Surface Texture | Realistic woodgrain |
| Certification | CARB2, FloorScore |
| Weight Lb Per Box | 40.35 |
| Width mm | 126.0 |
| Length mm | 1215.0 |
| Size mm | 1215 x 126 x 12.3 mm |
| Weight kg Per Box | 18.3 |
| Locking System | Drop Lock |
| SQFT Per Box | 19.78 |
| sqm Per Box | 1.8371 |
| Pcs Per Box | 12.0 |
| Core Material | HDF |
| Surface | Silk Finish |
| Stain Resistant | Yes |
| Underpad Attached | false |
| Recommended Room Type | LBKD |
| Boxes Per Skid | 36.0 |
| Water Resistant Level | 36 Hours |
| Easy Locking System | Yes |
| Scratch Resistance | Extreme scratch-resistant wear layer |
| Maintenance | Low-maintenance, easy to clean |
| Residential Warranty | 30 Years |
| Commercial Warranty | 15 Years |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support














