Lee Signature Water Resistant T08 Laminate Flooring
SKU: Lee-Signature-T08
$2.49per sqft
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:107.10 sqft
Estimated total:$266.68
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:107.10 sqft
Estimated total:$266.68
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | T08 |
| Collection | Signature T Series |
| Brand | Lee Flooring |
| SKU | Lee-Signature-T08 |
| Product Type | Water Resistant Laminate |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness mm | 12.0 |
| Thickness in | 0.5 |
| Width in | 7 1/2 |
| Length in | 48 |
| Size in | 48 x 7.5 x 0.5 in |
| Installation | Drop Click |
| Warranty Residential | 30-Year |
| Boxes Per Pallet | 45.0 |
| SQFT Per Box | 21.42 |
| Collection Name | Lee - 12mm Signature T Series |
| Accessories | T-mold, Reducer, Stairnose |
| Surface | Embossed |
| Waterproof Hours | 72 hours |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Lee Signature T08 in the 12mm Signature T Series is a 72-hour water resistant laminate with 48" x 7.5" embossed planks, AC4 wear rating, fast drop click installation and matching T-mold, reducer and stairnose for stairs and transitions.
More from Signature T Series
View More →Product Information
| Product Name | T08 |
| Collection | Signature T Series |
| Brand | Lee Flooring |
| SKU | Lee-Signature-T08 |
| Product Type | Water Resistant Laminate |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness mm | 12.0 |
| Thickness in | 0.5 |
| Width in | 7 1/2 |
| Length in | 48 |
| Size in | 48 x 7.5 x 0.5 in |
| Installation | Drop Click |
| Warranty Residential | 30-Year |
| Boxes Per Pallet | 45.0 |
| SQFT Per Box | 21.42 |
| Collection Name | Lee - 12mm Signature T Series |
| Accessories | T-mold, Reducer, Stairnose |
| Surface | Embossed |
| Waterproof Hours | 72 hours |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















