Sunca Jatoba Brazilian Cherry Hardwood Natural
SKU: sqft-10227
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:113.75 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:113.75 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Sunca |
| Collection | Sunca - Exotic |
| Product Name | Natural |
| Species | Jatoba |
| Product Type | Solid Hardwood |
| Size Options | 3 1/4", 4 1/2" |
| Thickness | 3/4" |
| Grade | Select and Better |
| Finish | Semi Gloss |
| SQFT Per Box | 22.75 |
| Origin | Canada |
| Manufacturer | Sunca Global Forest |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Sunca Jatoba Brazilian Cherry Hardwood Natural - Shop the best prices and deals on solid hardwood at Squarefoot Flooring
More from Sunca Jatoba Hardwood
View More →Product Information
| Brand | Sunca |
| Collection | Sunca - Exotic |
| Product Name | Natural |
| Species | Jatoba |
| Product Type | Solid Hardwood |
| Size Options | 3 1/4", 4 1/2" |
| Thickness | 3/4" |
| Grade | Select and Better |
| Finish | Semi Gloss |
| SQFT Per Box | 22.75 |
| Origin | Canada |
| Manufacturer | Sunca Global Forest |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support















