NAF Waterproof Pro Summit Oak Laminate Flooring
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | NAF Flooring |
| Collection | Waterproof Pro |
| Name | Summit Oak |
| SKU | NAF-Summit-Oak |
| Product Type | Water Resistant Laminate |
| Category | Flooring |
| Subcategory | Laminate |
| Style | Plank |
| Construction | High Quality Water-Resistant HDF |
| Core | High-Density Water-Resistant HDF |
| Thickness mm | 14 |
| Width | 7 11/16" |
| Length | 47 13/16" |
| Dimensions mm | 1215 x 196 x 14mm |
| Finish | Wood / 4D Texture |
| Surface Texture | Realistic Texture & Finish |
| Gloss Level | 6°-10° |
| Edge Detail | V-Groove with Painting |
| AC Rating | AC5 |
| Waterproof | Waterproof Laminate |
| Water Resistance | 72 Hours Water Resistant |
| Scratch Resistant | Yes |
| Slip Resistant | Yes |
| Low Maintenance | Yes |
| Attached Pad | Yes |
| Underlayment | 2mm Textured EVA Attached Pad |
| Pad Thickness mm | 2 |
| Additional Underpad Required | No |
| Installation | Floating, No Nails |
| Installation Type | Click |
| Lock System | Drop Lock |
| Click Type | Valinge 5G |
| Installation Level | On, Above or Below Grade |
| Suitable Location | Interior Climate-Controlled Areas Only |
| Radiant Heat | Suitable |
| Radiant Heat Temperature | 45°C ~ 50°C |
| Temperature Range | -20°C ~ 60°C |
| Sound Reduction | High Density EVA Foam IIC 72db |
| Sound Transmission | N/A |
| Box Qty | 7 pcs/box |
| SQFT Per Box | 17.94 |
| Boxes Per Pallet | 50 |
| Weight Per Box | 18 kgs |
| Usage | Residential & Light Commercial |
| Residential Warranty | 30 Years |
| Light Commercial Warranty | 5 Years |
| Certification | FloorScore Certified, SGS Tested, Low VOC |
| Pvc Free | Yes |
| Low Voc | Yes |
| Accessories | Stair Nosing, Reducer, T-Moulding |
| Stair Nosing Size | 2400 x 18 x 55mm |
| Reducer Size | 2400 x 12 x 45mm |
| T Moulding Size | 2400 x 12 x 45mm |
| Installation Note | Installations over 36 linear feet in length or 30 linear feet in width must use T-moldings |
| Warranty Void Conditions | Additional underlayment, installation under cabinets, kitchen islands, heavy fixtures, improper installation, non-climate-controlled use, wheeled or office chair damage |
| Wear Layer Thickness | N/A |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
NAF Waterproof Pro Summit Oak Water Resistant Laminate Flooring is designed for homeowners wanting the classic appearance of oak hardwood flooring with the enhanced durability and practicality of modern laminate construction. Summit Oak by NAF Flooring features a realistic embossed 4D wood texture, durable AC5-rated wear surface, and high-density water-resistant HDF core engineered for superior stability in residential and light commercial environments. Customers searching for oak laminate flooring, waterproof laminate flooring for condos, durable laminate plank flooring, or scratch-resistant laminate flooring often choose Summit Oak because it offers authentic wood visuals with low-maintenance performance and strong everyday durability. The integrated 2mm EVA attached underpad improves underfoot comfort while helping reduce sound transmission between floors and rooms. Its Valinge 5G drop-lock click system allows for fast floating installation while maintaining tight plank connections for long-term structural stability. With 72-hour water resistance, radiant heat compatibility, low VOC SGS-tested materials, and slip-resistant performance, NAF Summit Oak laminate flooring is engineered for busy homes needing durability, comfort, and timeless wood-inspired design.
More from Waterproof Pro
View More →Product Information
| Brand | NAF Flooring |
| Collection | Waterproof Pro |
| Name | Summit Oak |
| SKU | NAF-Summit-Oak |
| Product Type | Water Resistant Laminate |
| Category | Flooring |
| Subcategory | Laminate |
| Style | Plank |
| Construction | High Quality Water-Resistant HDF |
| Core | High-Density Water-Resistant HDF |
| Thickness mm | 14 |
| Width | 7 11/16" |
| Length | 47 13/16" |
| Dimensions mm | 1215 x 196 x 14mm |
| Finish | Wood / 4D Texture |
| Surface Texture | Realistic Texture & Finish |
| Gloss Level | 6°-10° |
| Edge Detail | V-Groove with Painting |
| AC Rating | AC5 |
| Waterproof | Waterproof Laminate |
| Water Resistance | 72 Hours Water Resistant |
| Scratch Resistant | Yes |
| Slip Resistant | Yes |
| Low Maintenance | Yes |
| Attached Pad | Yes |
| Underlayment | 2mm Textured EVA Attached Pad |
| Pad Thickness mm | 2 |
| Additional Underpad Required | No |
| Installation | Floating, No Nails |
| Installation Type | Click |
| Lock System | Drop Lock |
| Click Type | Valinge 5G |
| Installation Level | On, Above or Below Grade |
| Suitable Location | Interior Climate-Controlled Areas Only |
| Radiant Heat | Suitable |
| Radiant Heat Temperature | 45°C ~ 50°C |
| Temperature Range | -20°C ~ 60°C |
| Sound Reduction | High Density EVA Foam IIC 72db |
| Sound Transmission | N/A |
| Box Qty | 7 pcs/box |
| SQFT Per Box | 17.94 |
| Boxes Per Pallet | 50 |
| Weight Per Box | 18 kgs |
| Usage | Residential & Light Commercial |
| Residential Warranty | 30 Years |
| Light Commercial Warranty | 5 Years |
| Certification | FloorScore Certified, SGS Tested, Low VOC |
| Pvc Free | Yes |
| Low Voc | Yes |
| Accessories | Stair Nosing, Reducer, T-Moulding |
| Stair Nosing Size | 2400 x 18 x 55mm |
| Reducer Size | 2400 x 12 x 45mm |
| T Moulding Size | 2400 x 12 x 45mm |
| Installation Note | Installations over 36 linear feet in length or 30 linear feet in width must use T-moldings |
| Warranty Void Conditions | Additional underlayment, installation under cabinets, kitchen islands, heavy fixtures, improper installation, non-climate-controlled use, wheeled or office chair damage |
| Wear Layer Thickness | N/A |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















