Fuzion Dynamix HardCore River Walk Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Fuzion |
| Collection | Dynamix HardCore |
| Name | River Walk |
| SKU | DY180RW07 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | SPC Rigid Core |
| Structure | 4mm SPC core + 1mm IXPE underlayment |
| Thickness mm | 5 |
| Thickness in | 3/16" |
| Width in | 7" |
| Length in | 48" |
| Wear Layer Mil | 12 |
| Wear Layer mm | 0.3 |
| Surface Texture | Embossed |
| Edge Finish | 4-sided micro bevel |
| Locking System | I4F click |
| Underlayment | 1mm IXPE attached |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Certification | FloorScore Certified |
| Radiant Heat | Hydronic compatible |
| Temperature Range | -30C to 70C |
| Installation | On, above or below grade |
| Accessories | Stair Tread & Riser, Square Stair Nose, Reducer, T-Mold |
| Residential Warranty | 25 years |
| Commercial Warranty | 10 years |
| Wear Layer Thickness | 22mil |
| SQFT Per Box | 18.91 |

About this product
River Walk from the Fuzion Dynamix HardCore collection is an SPC luxury vinyl plank flooring available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. Fuzion Dynamix HardCore River Walk is built to 5 mm total thickness (4mm SPC core + 1mm IXPE attached underlayment) with a 12 mil wear layer, embossed texture, four-sided micro bevel edge, and I4F click system. Dynamix HardCore River Walk Fuzion features a 7" x 48" plank format, hydronic radiant heat compatible, FloorScore certified, covering 18.91 sq ft per carton, and installs on, above, or below grade from -30°C to 70°C. This SPC vinyl plank flooring is 100% waterproof. River Walk offers a warm earthy riverside-brown tone with natural flowing grain suited for waterfront promenade and casual everyday transitional interiors. Backed by a 25-year residential and 10-year commercial warranty. Matching stair tread & riser, square stair nose, reducer, and T-mold accessories are available. SKU: DY180RW07.
More from Dynamix Hardcore
View More →Product Information
| Brand | Fuzion |
| Collection | Dynamix HardCore |
| Name | River Walk |
| SKU | DY180RW07 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | SPC Rigid Core |
| Structure | 4mm SPC core + 1mm IXPE underlayment |
| Thickness mm | 5 |
| Thickness in | 3/16" |
| Width in | 7" |
| Length in | 48" |
| Wear Layer Mil | 12 |
| Wear Layer mm | 0.3 |
| Surface Texture | Embossed |
| Edge Finish | 4-sided micro bevel |
| Locking System | I4F click |
| Underlayment | 1mm IXPE attached |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Certification | FloorScore Certified |
| Radiant Heat | Hydronic compatible |
| Temperature Range | -30C to 70C |
| Installation | On, above or below grade |
| Accessories | Stair Tread & Riser, Square Stair Nose, Reducer, T-Mold |
| Residential Warranty | 25 years |
| Commercial Warranty | 10 years |
| Wear Layer Thickness | 22mil |
| SQFT Per Box | 18.91 |














