
Click to zoom in
About this product
Fuzion DY180JU09-5Gi luxury vinyl plank in Juniper is part of the Fuzion Dynamix HardCore collection and is built with an SPC rigid core and 1 mm IXPE attached underlayment. Fuzion Juniper features a 12 mil (0.3 mm) wear layer, embossed texture, and 4-sided micro bevel edges for a refined plank profile. Juniper by Fuzion installs with 5Gi click locking and is 100% waterproof for on, above, or below grade installation.
More Products from Dynamix Hardcore
View More →Fuzion Dynamix HardCore Juniper Luxury Vinyl Plank
SKU: DY180JU09-5Gi
$3.00per sqft
Price Match Guarantee
Found a lower local price? If we're able to, we'll match it.
sqft
Boxes needed:1 boxes
Total coverage:18.91 sqft
Estimated total:$56.73
Shopping for multiple items? Add everything to your cart and click "Request Quote" to submit your complete list at once. No payment is needed to get started. Our team will personally review stock and delivery options before finalizing anything with you.
Product Information
| Brand | Fuzion |
| Collection | Dynamix HardCore |
| Name | Juniper |
| SKU | DY180JU09-5Gi |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | SPC Rigid Core |
| Structure | 4mm SPC core + 1mm IXPE underlayment |
| Thickness mm | 5 |
| Thickness in | 3/16" |
| Width in | 7" |
| Length in | 48" |
| Wear Layer Mil | 12 |
| Wear Layer mm | 0.3 |
| Surface Texture | Embossed |
| Edge Finish | 4-sided micro bevel |
| Locking System | 5Gi click |
| Underlayment | 1mm IXPE attached |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Certification | FloorScore Certified |
| Radiant Heat | Hydronic compatible |
| Temperature Range | -30C to 70C |
| Installation | On, above or below grade |
| Accessories | Stair Tread & Riser, Square Stair Nose, Reducer, T-Mold |
| Residential Warranty | 25 years |
| Commercial Warranty | 10 years |
| Wear Layer Thickness | 22mil |
| SQFT Per Box | 18.91 |














