
Click to zoom in
About this product
Fuzion DY180CC11-5Gi luxury vinyl plank in Cocoon is part of the Fuzion Dynamix HardCore collection and uses an SPC rigid core with 1 mm IXPE attached underlayment for added comfort. Fuzion Cocoon includes a 12 mil (0.3 mm) wear layer, embossed texture, and 4-sided micro bevel edges for a finished look. Cocoon by Fuzion installs with a 5Gi click locking system and is 100% waterproof for on, above, or below grade installation.
More Products from Dynamix Hardcore
View More →Fuzion Dynamix HardCore Cocoon Luxury Vinyl Plank
SKU: DY180CC11-5Gi
$3.00per sqft
Price Match Guarantee
Found a lower local price? If we're able to, we'll match it.
sqft
Boxes needed:1 boxes
Total coverage:18.91 sqft
Estimated total:$56.73
Shopping for multiple items? Add everything to your cart and click "Request Quote" to submit your complete list at once. No payment is needed to get started. Our team will personally review stock and delivery options before finalizing anything with you.
Product Information
| Brand | Fuzion |
| Collection | Dynamix HardCore |
| Name | Cocoon |
| SKU | DY180CC11-5Gi |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | SPC Rigid Core |
| Structure | 4mm SPC core + 1mm IXPE underlayment |
| Thickness mm | 5 |
| Thickness in | 3/16" |
| Width in | 7" |
| Length in | 48" |
| Wear Layer Mil | 12 |
| Wear Layer mm | 0.3 |
| Surface Texture | Embossed |
| Edge Finish | 4-sided micro bevel |
| Locking System | 5Gi click |
| Underlayment | 1mm IXPE attached |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Certification | FloorScore Certified |
| Radiant Heat | Hydronic compatible |
| Temperature Range | -30C to 70C |
| Installation | On, above or below grade |
| Accessories | Stair Tread & Riser, Square Stair Nose, Reducer, T-Mold |
| Residential Warranty | 25 years |
| Commercial Warranty | 10 years |
| Wear Layer Thickness | 22mil |
| SQFT Per Box | 18.91 |














