Next Floor Level Best Level With Me Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Next Floor |
| Collection | Level Best II 433 |
| Name | Level With Me |
| SKU | NF-LVB-433094 |
| Product Type | Glue Down Vinyl Plank |
| Width | 7 1/4" |
| Length | 48" |
| Thickness mm | 5 |
| Wear Layer Mil | 28 |
| Wear Layer Finish | UV-Cured Urethane with MCX™ MicroCeramic Reinforced Resin |
| Embossing | Real Touch™ Embossed in Register |
| Edge | Four-Sided Microbevel |
| Installation | Full Spread Adhesive |
| Recommended Adhesive | NEXT 1200™ |
| SQFT Per Box | 21.8 |
| Pieces Per Box | 9 |
| Stc Rating | 62 |
| Iic Rating | 57 |
| Hiic Rating | 89 |
| Static Load Limit | 1200 lbs |
| Critical Radiant Flux | ASTM E648 Class I |
| Certification | FloorScore Certified |
| Material | 100% Virgin PVC |
| Phthalate Free | Yes |
| Waterproof Warranty | Lifetime Waterproof |
| Residential Warranty | Lifetime Residential Wear |
| Commercial Warranty | 40-Year Commercial Wear |
| Wear Layer Thickness | 28mil |
| Technical Data Sheet | Download |

About this product
Level With Me from the Next Floor Level Best II 433 collection is a glue-down luxury vinyl plank available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. Next Floor Level Best II 433 Level With Me is built to 5 mm thickness with a 28 mil MCX MicroCeramic reinforced UV-cured urethane wear layer, Real Touch embossed-in-register surface, four-sided microbevel edge, and full spread adhesive installation. Level Best II 433 Level With Me Next Floor features a 7-1/4" x 48" plank format rated IIC 57/STC 62, FloorScore certified, covering 21.8 sq ft per carton. This waterproof vinyl plank flooring is 100% waterproof. Level With Me features a warm earthy honest grounded-brown tone with natural organic grain suited for candid straight-talking and everyday warm casual commercial interiors. Backed by a lifetime residential and industry-leading 40-year commercial warranty. SKU: NF-LVB-433094.
More from Level Best II 433
View More →Product Information
| Brand | Next Floor |
| Collection | Level Best II 433 |
| Name | Level With Me |
| SKU | NF-LVB-433094 |
| Product Type | Glue Down Vinyl Plank |
| Width | 7 1/4" |
| Length | 48" |
| Thickness mm | 5 |
| Wear Layer Mil | 28 |
| Wear Layer Finish | UV-Cured Urethane with MCX™ MicroCeramic Reinforced Resin |
| Embossing | Real Touch™ Embossed in Register |
| Edge | Four-Sided Microbevel |
| Installation | Full Spread Adhesive |
| Recommended Adhesive | NEXT 1200™ |
| SQFT Per Box | 21.8 |
| Pieces Per Box | 9 |
| Stc Rating | 62 |
| Iic Rating | 57 |
| Hiic Rating | 89 |
| Static Load Limit | 1200 lbs |
| Critical Radiant Flux | ASTM E648 Class I |
| Certification | FloorScore Certified |
| Material | 100% Virgin PVC |
| Phthalate Free | Yes |
| Waterproof Warranty | Lifetime Waterproof |
| Residential Warranty | Lifetime Residential Wear |
| Commercial Warranty | 40-Year Commercial Wear |
| Wear Layer Thickness | 28mil |
| Technical Data Sheet | Download |














