Next Floor Level Best Level Headed Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Next Floor |
| Collection | Level Best II 433 |
| Name | Level Headed |
| SKU | NF-LVB-433009 |
| Product Type | Glue Down Vinyl Plank |
| Width | 7 1/4" |
| Length | 48" |
| Thickness mm | 5 |
| Wear Layer Mil | 28 |
| Wear Layer Finish | UV-Cured Urethane with MCX™ MicroCeramic Reinforced Resin |
| Embossing | Real Touch™ Embossed in Register |
| Edge | Four-Sided Microbevel |
| Installation | Full Spread Adhesive |
| Recommended Adhesive | NEXT 1200™ |
| SQFT Per Box | 21.8 |
| Pieces Per Box | 9 |
| Stc Rating | 62 |
| Iic Rating | 57 |
| Hiic Rating | 89 |
| Static Load Limit | 1200 lbs |
| Critical Radiant Flux | ASTM E648 Class I |
| Certification | FloorScore Certified |
| Material | 100% Virgin PVC |
| Phthalate Free | Yes |
| Waterproof Warranty | Lifetime Waterproof |
| Residential Warranty | Lifetime Residential Wear |
| Commercial Warranty | 40-Year Commercial Wear |
| Wear Layer Thickness | 28mil |
| Technical Data Sheet | Download |

About this product
Level Headed from the Next Floor Level Best II 433 collection is a glue-down luxury vinyl plank available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. Next Floor Level Best II 433 Level Headed is built to 5 mm thickness with a 28 mil MCX MicroCeramic reinforced UV-cured urethane wear layer, Real Touch embossed-in-register surface, four-sided microbevel edge, and full spread adhesive installation. Level Best II 433 Level Headed Next Floor features a 7-1/4" x 48" plank format rated IIC 57/STC 62, FloorScore certified, covering 21.8 sq ft per carton. This waterproof vinyl plank flooring is 100% waterproof. Level Headed delivers a warm pale cool-headed natural-cream tone with natural fine grain suited for calm practical and everyday softly luminous casual commercial interiors. Backed by a lifetime residential and industry-leading 40-year commercial warranty. SKU: NF-LVB-433009.
More from Level Best II 433
View More →Product Information
| Brand | Next Floor |
| Collection | Level Best II 433 |
| Name | Level Headed |
| SKU | NF-LVB-433009 |
| Product Type | Glue Down Vinyl Plank |
| Width | 7 1/4" |
| Length | 48" |
| Thickness mm | 5 |
| Wear Layer Mil | 28 |
| Wear Layer Finish | UV-Cured Urethane with MCX™ MicroCeramic Reinforced Resin |
| Embossing | Real Touch™ Embossed in Register |
| Edge | Four-Sided Microbevel |
| Installation | Full Spread Adhesive |
| Recommended Adhesive | NEXT 1200™ |
| SQFT Per Box | 21.8 |
| Pieces Per Box | 9 |
| Stc Rating | 62 |
| Iic Rating | 57 |
| Hiic Rating | 89 |
| Static Load Limit | 1200 lbs |
| Critical Radiant Flux | ASTM E648 Class I |
| Certification | FloorScore Certified |
| Material | 100% Virgin PVC |
| Phthalate Free | Yes |
| Waterproof Warranty | Lifetime Waterproof |
| Residential Warranty | Lifetime Residential Wear |
| Commercial Warranty | 40-Year Commercial Wear |
| Wear Layer Thickness | 28mil |
| Technical Data Sheet | Download |














