MSI XL Trecento Kenzzi Taza Luxury Vinyl Tile
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | MSI |
| Collection | XL Trecento |
| Name | Kenzzi Taza |
| SKU | VTRXLKENTAZA18X36-5MM-12MIL |
| Product Type | Luxury Vinyl Tile |
| Construction | Rigid Core |
| Installation | Patented Locking System |
| Core Thickness mm | 4 |
| Underlayment | 1mm XPE attached pad |
| Width | 18" |
| Length | 36" |
| Thickness mm | 5 |
| Wear Layer Mil | 12 |
| Wear Layer mm | 0.3 |
| Finish | Textured |
| Edge | Square Edge |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Iic Rating | |
| Stc Rating | |
| Fire Rating | Class 1 |
| Certification | FloorScore, Greenguard |
| Residential Warranty | Lifetime |
| Light Commercial Warranty | 10-Year |
| Commercial Warranty | |
| Wear Layer Thickness | 12mil |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Kenzzi Taza by MSI from the XL Trecento Collection is a waterproof rigid core click luxury vinyl tile available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. MSI XL Trecento Kenzzi Taza is built to 5 mm total thickness (4mm rigid core + 1mm XPE) with a 12 mil textured square edge wear layer and patented locking click installation. XL Trecento Kenzzi Taza MSI features an extra-large 18" x 36" tile format, FloorScore and GreenGuard certified. This SPC luxury vinyl tile flooring is 100% waterproof. Kenzzi Taza presents a warm earthy Moroccan Taza clay zellige-terracotta tone with natural artisan hand-cut surface suited for North African medina-inspired and everyday warm classic casual interiors. Backed by a lifetime residential and 10-year light commercial warranty. SKU: VTRXLKENTAZA18X36-5MM-12MIL.
More from XL Trecento
View More →Product Information
| Brand | MSI |
| Collection | XL Trecento |
| Name | Kenzzi Taza |
| SKU | VTRXLKENTAZA18X36-5MM-12MIL |
| Product Type | Luxury Vinyl Tile |
| Construction | Rigid Core |
| Installation | Patented Locking System |
| Core Thickness mm | 4 |
| Underlayment | 1mm XPE attached pad |
| Width | 18" |
| Length | 36" |
| Thickness mm | 5 |
| Wear Layer Mil | 12 |
| Wear Layer mm | 0.3 |
| Finish | Textured |
| Edge | Square Edge |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Iic Rating | |
| Stc Rating | |
| Fire Rating | Class 1 |
| Certification | FloorScore, Greenguard |
| Residential Warranty | Lifetime |
| Light Commercial Warranty | 10-Year |
| Commercial Warranty | |
| Wear Layer Thickness | 12mil |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















