NAF Aqua Commercial Graphite Luxury Vinyl Tile
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | NAF |
| Collection | Aqua Commercial Tile |
| Name | Graphite |
| SKU | NAF-Aqua-Commercial-Graphite |
| Product Type | Glue Down Luxury Vinyl Tile |
| Thickness mm | 5 |
| Width inch | 18" |
| Length inch | 36" |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Edge Detail | Micro bevel |
| Finish | Light leather texture |
| Installation | Glue down |
| Certification | FloorScore |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Coverage SQFT Per Box | 22.5 |
| Boxes Per Pallet | 32 |
| Pallet Coverage SQFT | 720 |
| Warranty | 15 Year Residential / 5 Year Light Commercial |
| Stair Tread | Not available |
| T Mould | Not available |
| Reducer | Not available |
| Stair Nose | Not available |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 22.5 |

About this product
Graphite from the NAF Aqua Commercial Tile collection is a glue-down luxury vinyl tile flooring available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. NAF Aqua Commercial Tile Graphite is built to 5 mm thickness with a 20 mil wear layer, light leather texture, micro bevel edge, and direct glue-down installation. Aqua Commercial Tile Graphite NAF features a large format 18" x 36" tile, FloorScore certified, covering 22.5 sq ft per carton. This waterproof vinyl tile flooring is 100% waterproof. Graphite features a cool dark graphite pencil-charcoal stone tone with natural mineral surface suited for industrial studio and dramatically moody contemporary commercial interiors. Backed by a 15-year residential and 5-year light commercial warranty. SKU: NAF-Aqua-Commercial-Graphite.
More from Aqua Commercial
View More →Related Collections
Product Information
| Brand | NAF |
| Collection | Aqua Commercial Tile |
| Name | Graphite |
| SKU | NAF-Aqua-Commercial-Graphite |
| Product Type | Glue Down Luxury Vinyl Tile |
| Thickness mm | 5 |
| Width inch | 18" |
| Length inch | 36" |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Edge Detail | Micro bevel |
| Finish | Light leather texture |
| Installation | Glue down |
| Certification | FloorScore |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Coverage SQFT Per Box | 22.5 |
| Boxes Per Pallet | 32 |
| Pallet Coverage SQFT | 720 |
| Warranty | 15 Year Residential / 5 Year Light Commercial |
| Stair Tread | Not available |
| T Mould | Not available |
| Reducer | Not available |
| Stair Nose | Not available |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 22.5 |







