Purelux Betten Grand Marais Laminate Flooring
SKU: Purelux-GrandMarais
$2.94per sqft
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:102.55 sqft
Estimated total:$301.50
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:102.55 sqft
Estimated total:$301.50
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | Grand Marais |
| Collection | Betten |
| Brand | Purelux |
| SKU | PureLux-GrandMarais |
| Product Type | Water Resistant Laminate |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness in | 0.56 |
| Width in | 7 7/10 |
| Length in | 47 4/5 |
| Size in | 47.83 x 7.71 x 0.56 in |
| Certification | FloorScore |
| Weight Lb Per Box | 44.0 |
| Warranty Residential | 30 years limited residential |
| Warranty Commercial | 8 years light commercial |
| Weight kg Per Box | 19.96 |
| Locking System | Drop Lock |
| SQFT Per Box | 20.51 |
| Pcs Per Box | 8.0 |
| Core Material | HDF |
| Collection Name | Purelux - 14mm Betten Water Resistant - Pad Attached |
| Surface | Embossed |
| Waterproof Hours | 72 hours |
| Underpad Attached | Yes |
| Recommended Room Type | LBKD |
| m2 Per Box | 1.9052 |
| Boxes Per Skid | 45.0 |
| Weight Lb Per Skid | 1980.0 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Purelux Betten Grand Marais is a 14mm AC4 water resistant laminate with pad attached, embossed surface and FloorScore certified HDF core, providing stable, comfortable plank flooring for open concept living, bedroom and kitchen spaces.
More from Betten
View More →Product Information
| Product Name | Grand Marais |
| Collection | Betten |
| Brand | Purelux |
| SKU | PureLux-GrandMarais |
| Product Type | Water Resistant Laminate |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness in | 0.56 |
| Width in | 7 7/10 |
| Length in | 47 4/5 |
| Size in | 47.83 x 7.71 x 0.56 in |
| Certification | FloorScore |
| Weight Lb Per Box | 44.0 |
| Warranty Residential | 30 years limited residential |
| Warranty Commercial | 8 years light commercial |
| Weight kg Per Box | 19.96 |
| Locking System | Drop Lock |
| SQFT Per Box | 20.51 |
| Pcs Per Box | 8.0 |
| Core Material | HDF |
| Collection Name | Purelux - 14mm Betten Water Resistant - Pad Attached |
| Surface | Embossed |
| Waterproof Hours | 72 hours |
| Underpad Attached | Yes |
| Recommended Room Type | LBKD |
| m2 Per Box | 1.9052 |
| Boxes Per Skid | 45.0 |
| Weight Lb Per Skid | 1980.0 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support

















