Twelve Oaks Surewood Plus Gold Nugget Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Twelve Oaks |
| Collection | SureWood Plus |
| Name | Gold Nugget |
| SKU | VWP1476 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | WPC Vinyl |
| Locking System | Välinge 5G Click |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Certification | FloorScore Certified |
| Iic Rating | 72 |
| Stc Rating | 71 |
| Thickness mm | 8 |
| Thickness in | 5/16" |
| Width mm | 225 |
| Width in | 8-7/8" |
| Length mm | 1510 |
| Length in | 60" |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Wear Layer mm | 0.5 |
| Edge Finish | Painted bevel |
| Surface Texture | Standard embossed |
| Underlayment | 1.5mm antimicrobial cork attached |
| Finish | 2-pass UV cured urethane |
| Installation | Floating click |
| Residential Warranty | Lifetime |
| Commercial Warranty | 12 years |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 22.2 |

About this product
Gold Nugget from the Twelve Oaks SureWood Plus collection is a WPC luxury vinyl plank available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. Built to 8 mm thickness with a 20 mil wear layer, standard embossed texture, painted bevel edge, 2-pass UV cured urethane finish, Valinge 5G Click floating system, and pre-attached 1.5 mm antimicrobial cork pad, it delivers WPC warmth in a wider 8-7/8" x 60" format with IIC 72/STC 71 sound ratings. FloorScore certified, covering 22.20 sq ft per carton. Backed by a lifetime residential and 12-year commercial limited warranty. Gold Nugget features a warm rich golden-brown nugget tone with natural organic grain suited for prospector and gold rush-inspired traditional interiors. SKU: VWP1476.
More from SureWood Plus
View More →Product Information
| Brand | Twelve Oaks |
| Collection | SureWood Plus |
| Name | Gold Nugget |
| SKU | VWP1476 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | WPC Vinyl |
| Locking System | Välinge 5G Click |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Certification | FloorScore Certified |
| Iic Rating | 72 |
| Stc Rating | 71 |
| Thickness mm | 8 |
| Thickness in | 5/16" |
| Width mm | 225 |
| Width in | 8-7/8" |
| Length mm | 1510 |
| Length in | 60" |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Wear Layer mm | 0.5 |
| Edge Finish | Painted bevel |
| Surface Texture | Standard embossed |
| Underlayment | 1.5mm antimicrobial cork attached |
| Finish | 2-pass UV cured urethane |
| Installation | Floating click |
| Residential Warranty | Lifetime |
| Commercial Warranty | 12 years |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 22.2 |



















