Woden 12 Collection Glacier 1204 Laminate Flooring
SKU: Woden1204
$2.79per sqft
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:6 boxes
Total coverage:115.08 sqft
Estimated total:$321.07
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:6 boxes
Total coverage:115.08 sqft
Estimated total:$321.07
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | 1204 Glacier |
| Collection | 12 Collection |
| Brand | Woden Flooring |
| SKU | Woden1204 |
| Product Type | Laminate |
| Water Resistant | 72 Hours |
| Surface Texture | Embossed |
| Certification | FloorScore |
| Length | 60" |
| Width | 7 3/4 |
| Thickness | 12mm |
| Underpad Attached | false |
| Coverage SQFT | 19.18 |
| Ac Durability Rating | AC5 |
| Lock System | 5G Dry |
| Transitions Available | T-mould; Reducer; Stair Nosing |
| SQFT Per Box | 19.18 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Woden Flooring 12 Collection 1204 Glacier Laminate offers cool, contemporary styling in a 12mm AC5, 60" x 7.71" plank with 72-hour water resistance, embossed texture, FloorScore certification and 5G Dry locking for reliable performance.
More from 12 Collection
View More →Product Information
| Product Name | 1204 Glacier |
| Collection | 12 Collection |
| Brand | Woden Flooring |
| SKU | Woden1204 |
| Product Type | Laminate |
| Water Resistant | 72 Hours |
| Surface Texture | Embossed |
| Certification | FloorScore |
| Length | 60" |
| Width | 7 3/4 |
| Thickness | 12mm |
| Underpad Attached | false |
| Coverage SQFT | 19.18 |
| Ac Durability Rating | AC5 |
| Lock System | 5G Dry |
| Transitions Available | T-mould; Reducer; Stair Nosing |
| SQFT Per Box | 19.18 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
















